جستجوی پیشرفته

چگونه آفرود سوار شویم؟

چگونه آفرود سوار شویم؟

چگونه آفرود سوار شویم؟

آفرود با توجه به هیجان انگیز بودن و تجربه ی خاطرات شیرین طرفداران زیادی در بین جوانان پیدا کرده است و این جوانان خود را به دل جاده های کویری، کوهستانی و جنگل ها می زنند تا این تجربیات را کسب کنند و از ورزش آفرود لذت ببرند اما بسیاری از افرادی که خودرو های دو دیفرانسیل دارند خودرو های خود را مجهز نکرده اند و از با این خودروی چهار چرخ متحرک خود به دل طبیعت سفر نمی کنند.

اگر به آفرود سواری علاقه دارید و می خواهید به خودرو ی خود به دل طبیعت بزنید و از آن لذت ببرید باید آفرود سواری را یاد بگیریم و بدانیم چه تجهیزاتی را باید با خود به آفرود ببرید زیرا باید به عنوان یک آفرود سوار با تجهیزات کامل به آفرود بروید به همین دلیل این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

کلمات کلیدی ورزش آفرود

کلمات کلیدی در آفرود

در آغاز بهتر است با بخشی از کلماتی که در ورزش آفرود استفاده می کنند آشنا شوید.

چهار چرخ پایین

شرایطی که در آن کمترین نسبت دنده درگیر است، گشتاور بیشتری را به چرخ ها می رساند و حداکثر سرعت را کاهش می دهد این حالت در شرایطی که سرعت کند است بسیار مفید است، همچنین برای جلوگیری از گیر افتادن در مرداب و موارد مشابه نیز مفید است.

قفل دیفرانسیل

این به سرعت چرخ ها مربوط می شود در بسیاری از موارد، دو یا چهار چرخ استاندارد با سرعت های مختلف می چرخند تا مشکل ناهمواری یا شل بودن زمین از بین برود اما وقتی دیفرانسیل قفل است، همه چرخها با سرعت یکسان می چرخند قفل دیفرانسیل برای جلوگیری از گیر افتادن در گل و باتلاق و رانندگی در جاده های خاکی استفاده می شود.

چهار چرخ

این شرایطی است که بیشتر از چهار دور استفاده می شود. برخلاف حالت دو چرخ، هر چهار چرخ در حرکت این خودرو دخیل هستند.

ماساژ سنگی

زمانی که در تلاش هستید بدون اینکه احتیاط را رعایت کنید از صخره و سنگ ها بالا بروید تکان هایی خواهید خورد که انگار سنگ ها شما را ماساژ می دهند.

سفر چرخ

به فاضله ای یک چرخ و می تواند بالا یا پایین برود سفر چرخ می گویند. هر چه قدر سفر چرخ طولانی تر باشد سیستم تعلیق آن خودرو قدرتمند تر است و به راحتی می تواند رد جاده های خاکی حرکت کند.

بهترین خودرو های مناسب آفرود در ایران

بهترین خودرو های مناسب آفرود در ایران

در این قسمت از مقاله به معرفی بهترین خودرو های مناسب آفرود در ایران خواهیم پرداخت. این نقطه را خاطر نشان می کنیم که به دلیل وجود محدودیت ها در ایران خودرو های آفرود محدودی وجود دارند و خودرو های آفرودی که در چند سال اخیر وارد شده اند به عنوان کاربری آفرودی استفاده نمی شوند.

خودرو های آفرود موجود در ایران عبارت اند از:

این خودرو ها بخشی از خودرو هایی هستند که ایرانی از آن ها به عنوان خودرو های آفرود استفاده می کنند علاوه بر این ها خودرو هایی هستند که با دستکاری ایرانی ها تبدیل به خودرو های آفرود شده اند.

برای دیدن ماشین های مناسب آفرود در بازار ایران کلیک کنید (در این مقاله به توضیح خودرو های بالا پرداخته ایم)

وسایل مورد نیاز برای آفرود

وسایل مورد نیاز برای آفرود

در این قسمت نیز وسایل مورد نیاز برای آفرود را به شما خواهیم گفت که این وسایل عبارتند از موارد زیر است:

 • قبل از شروع سفر باک خودروی خود را پر از بنزین کنید و همیشه حواستان به آمپر بنزین باشد اما همیشه یک گالن چهار لیتری بنزین در خودروی خود داشته باشید
 • در خودروی خود حتما یک طناب بسیار محکم داشته باشید تا بتوانید در مواقع ضروری خودروی خود را ید کش کنید
 • یک تلفن همراه زاپاس، جی پی اس و تلفن ماهواره ای در کنار خود داشته باشید البته موارد دو و سه داشتن آن ها زمانی الزامی است که به بیراهه نوردی چند روزه می روید یا به تنهایی به آفرود سواری می روید همچنین لازم به ذکر است داشتن پاور بانک در هر حالت الزامی است.
 • داشتن جعبه ی کمک های اولیه و کپسول آتش نشانی در هر صورت الزامی است.
 • داشتن تایر یدک در ماشین کافی نیست باید تجهیزات مورد نیاز برای تعویض تایر را در خودرو داشته باشید
 • کمپروسر هوای قابل حمل و نقل برای باد کردن راحت تایر ها
 • داشت یک گالن آب در کنار یک گالن بنزین در هر شرایط الزامی است از این آب به عنوان آب رادیاتور و آب ذخیره در مواقع اظطراری استفاده می شود
 • بیل، چاقو و تبر
 • داشتن وینچ با کیفیت بالا برای هر خودروی آفرود نیاز است زیرا می توان به وسیله آن خودرو را به صورت برقی بکسل کرد.
 • از جک لیفت برای بالا بردن ماشین استفاده می شود. گاهی امکان دارد زیر خودروی شما یک تیکه چوب و یا یک تیکه سنگ گیر کرده باشد شما می توانید با استفاده از جک لیفت خودروی خود را از معرکه نجات دهید
 • از دوربین فیلم برداری برای ثبت لحظات خوب استفاده می شود اما این دوربین کارایی های دیگری نیز دارد مثل اینکه از سارقان در هنگام سرقت از خودروی شما فیلم می گیرد.

نکات بسیار مهم در بیراهه نوردی

 1. در هنگام رانندگی بر روی مسیر تمرکز کنید و بسیار آهسته خودروی خود را برانید
 2. به آمپر های پشت فرمان و اطلاعاتی که صفحه نمایشگر خودرو نشان می دهد حتما دقت کنید
 3. دور موتور خودرو را همیشه در پایین نگه دارید
 4. زمانی که در حال عبور از یک مانع هستید به هیچ عنوان دنده عوض نکنید
 5. فرمان را به درستی در داشته باشید و آن را شل نگه ندارید.

رانندگی با خودروی آفرود در مسیر های مختلف

در این قسمت از مقاله به بررسی رانندگی با خودرو های آفرود در مسیر های مختلف در طبیعت خواهیم پرداخت اولین مسیری که به سراغ آن می رویم مسیر:

رانندگی در کویر

رانندگی در کویر

برای رانندگی در بیابان، صحرا و کویر نباید از لاستیک های آج دار استفاده کنید، زیرا این آج ها می تواند باعث ریزش شن و غرق شدن ماشین در داخل شود اگر ماشین شما در بیابان گیر کرد، به هیچ عنوان گاز ندهید زیرا باعث ریزش بیشتر شن و غرق شدن ماشین می شود در این مرحله بهتر است لاستیک های خود را باد کنید و آن را یدک کنید و از وسایل نقلیه دیگر کمک بگیرید. برای رانندگی در صحرا مطمئن شوید که یک پرچم همراه خود دارید تا در صورت گیر افتادن شما را ببینند.

رانندگی در جنگل و محیط گل آلود

رانندگی در جنگل و محیط گل آلود

اگر می خواهید با خودروی خود وارد گل و لای در جنگل شوید قبل از انجام این کار عمق گل و لای را بسنجید و سپس وارد گل و لای موجود در جنگل شوید زیرا امکان دارد عمق این گل و لای زیاد باشد و ماشین شما در این گل و لای غرق شود.

رانندگی در ساحل

رانندگی در ساحل

ساحل نیز یکی از مکان هایی است که رانندگان آفرود به آنجا می روند برای رانندگی در ساحل، باید فشار لاستیک خود را از پانزده پاسکال تا بیست پاسکال کاهش دهید. علاوه بر این، نباید ناگهان فرمان را عوض کنید وگرنه ماشین در شن گیر می کنید زیرا امکان دارد در شن و ماسه فرو بروید اگر ماشین در شن گیر کرد، زیاد گاز ندهید چون ماسه نرم است و ماشین عمیق تر فرو می رود.

رانندگی در برف

هنگام رانندگی در برف احتیاط کنید آهسته رانندگی کنید و آهسته ترمز کنید تا از لغزش خودرو جلوگیری شود. ترمز شدید باعث لغزش یا گیر افتادن در برف می شود. بهتر است کمی روی پدال ترمز قدم بگذارید و ترمزها را به تدریج فشار دهید برای رانندگی روی برف نیز باید فشار باد لاستیک باید بین 15 تا 25 پاسکال تنظیم کنید.

رانندگی در رودخانه

رانندگی در رودخانه یکی از خطرناک ترین کارهایی است که در آفرود می توان انجام دهید و باید بسیار مراقب باشید در صورت وجود جریان شدید آب وارد رودخانه نشوید در این وضعیت، ابتدا سعی کنید عمق آب را اندازه گیری کنید، به عنوان مثال: اگر عمق آب بیش از 60 سانتی متر باشد، سعی کنید وارد رودخانه نشوید. همچنین، قبل از غوطه ور شدن در آب، مطمئن شوید که آبی به موتور خودرو وارد نمی شود و بهتر است قبل از ورود به آب منتظر خنک شدن دیفرانسیل و ترمزها باشید. برای جلوگیری از ورود آب به موتور و اجازه دادن به خودرو برای تنفس بهتر، شیلنگ تنفس اسنورکل را در خودرو در نظر بگیرید. اگر می خواهید با عمق بیش از 60 سانتی متر وارد آب شوید، باید یک اسنورکل با خود داشته باشید.

رانندگی در صخره

برای بیراهه نوردی بر روی صخره، باید خودرو را در دنده سنگین بگذارید و با سرعت کم حرکت کنید. برای اینکه بدانید آیا می توان فنرهای خودرو را تنظیم کرد یا خیر، باید از دفترچه راهنمای خودرو برای اطلاعات لازم برای تعیین مسیر صحیح بر اساس ابعاد زاویه ورود، خروج استفاده کنید. تا بتواند چرخ دستی انتخاب کند. اگر ارتفاع فنر ها قابل تنظیم هستند، ارتفاع را افزایش دهید. برای کنترل پایه خودرو روی صخره ها و سنگلاخ ها، باید به آرامی قدرت خودرو را تسریع کرده و کنترل کنید.

کلام آخر

یکی از پر ریسک ترین کار های دنیا رفتن به آفرود بدون تجهیزات و امکانات لازم است که امکان دارد در دردسر های بزرگی بیوفتید در این مقاله به بررسی برخی از امکانات و لوازم مورد نیاز ورزش آفرود و راهنمایی هایی در مورد این ورزش پرداختیم خوشحال خواهیم شد تجربیات آفرود سواری و بیراهه نوردی خود را با سایت دودف به اشتراک بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *