جستجوی پیشرفته

نکات کلیدی قبل از خرید کایاک ماهی گیری

نکات کلیدی قبل از خرید کایاک ماهی گیری

نکات کلیدی قبل از خرید کایاک ماهی گیری

ماهی گیری یکی از ورزش ها و تفریح هایی است که در طول تاریخ ورزشکاران و انسان های زیادی به آن پرداخته اند که به راحتی می توان گفت یکی از لذت بخش ترین تفریح ها به حساب می آید. یکی از وسایل مهم در ماهی گیری داشتن کایاک ماهی گیری مناسب است.

قایق های کایاک بر گرفته از قایق های کانو می باشد که از زمان سرخ پوستان در ماهیگیری، ورزش، انتقال وسایل، انتقال انسان ها و… استفاده می شد. اگر شما هم قصد دارید یک کایاک ماهی گیری تهیه کنید، این مطلب از دودف را از دست ندهید چرا که در این مطلب از دودف می خواهیم نکات کلیدی قبل از خرید کایاک ماهی گیری را به شما آموزش دهیم.

طول کایایک ماهی گیری

طول کایاک ماهی گیری

یکی از نکات کلیدی مهم در مورد کایاک ماهی گیری طول کایاک است،  پس در اولین قدم در خرید کایاک به این توجه داشته باشید که محلی که می خواهید در آن ماهی گیری کنید به چه اندازه است. اگر شما در برکه ها، حوضچه ها، دریاچه ها و… ماهی گیری می کنید کایاک ماهی گیری با اندازه کوچک بخرید که اندازه آنها کمتر از 3.5 است، ولی اگر شما در دریاها و اقیانوس ها ماهی گیری می کنید کایاک بزرگ بخرید که اندازه آن ها به بیش از 3.5 متر می رسند.

تفاوت کایاک ها در اندازه های مختلف، این تفاوت را در کایاک ها ایجاد می کند که به عنوان مثال شما در دریا می خواهید ماهی گیری کنید و نیاز دارید مسافت زیادی را طی کنید تا به محل صید برسید و نیاز به پارو زنی زیادی دارید، برای همین در دریاها از کایاک های بزرگ استفاده می کنید که این کایاک ها شتاب گیری زیاد و سرعت زیادی را دارند.

میزان ثبات کایاک ماهی گیری

میزان ثبات کایاک ماهی گیری

میزان ثبات کایاک یکی دیگر از نکات مهمی است که در خرید کایاک ماهی گیری باید به آن توجه کرد. شکل زیر کایاک استاندارد میزان ثبات کایاک را روی آب بیشتر می کند، یعنی کایاکی با طول کمتر و پهنای بیشتر باعث افزایش ثبات کایاک روی آب می شود. زمانی که شما در روی کایاک هستید و سعی در ماهی گیری دارید، نیاز به این دارید که کایاک شما ثابت بماند، یا زمانی که شما ماهی بزرگی را گرفته اید و ماهی قصد فرار کردن از طعمه را دارد شما نیاز به داشتن تعادل روی کایاک را دارید. پس میزان ثبات کایاک ماهی گیری یکی از نکات مهم در انتخاب کایاک ماهی گیری است.

ظرفیت کایاک ماهی گیری در حمل بار

بیشتر بخوانید: کایاک چیست؟

ظرفیت کایاک ماهی گیری در حمل بار

یکی از نکات دیگری که باید قبل از خرید کایاک ماهی گیری مناسب به آن توجه کنید ظرفیت حمل بار کایاک است که شما در هنگام ماهی گیری بتوانید وسایل ضروری و مورد نیاز برای ماهی گیری را با خود ببرید، بدون آنکه برای شما در روی کایاک مزاحمت ایجاد کند مانند قلاب، تور، طعمه، ظرف ماهی و… .

کایاک ها محفظه هایی برای بسته بندی کردن وسایل در روی آن ها را دارند، بعضی از کایاک ها دارای بسته بندی ضد آب می باشد که شما می توانید وسایلتان را درون آن بگذارید تا از برخورد آن ها با آب جلوگیری کنید.

انواع کایاک ماهی گیری

انواع کایاک ماهی گیری

در کل دو نوع کایاک وجود دارد؛ کایاک ماهی گیری برون نشین و درون نشین، بیشتر ماهی گیران ترجیح می دهند که کایاک ماهی گیری برون نشین انتخاب کنند، زیرا ماهی گیری در کایاک های ماهی گیری برون نشین به مراتب راحت تر از کایاک های ماهی گیری درون نشین است، ولی در فصل های سرما، ماهی گیران ترجیح می دهند کایاک درون نشین را انتخاب کنند.

حال شاید برایتان سوال ایجاد شود که چرا کایاک برون نشین بهتر از درون نشین ها می باشند، جواب خیلی ساده است، در کایاک های ماهی گیری برون نشین سوار و پیاده شدن خیلی ساده تر از کایاک های ماهی گیری درون نشین است، همچنین اگر به هر دلیل به داخل کایاک درون نشین شما آبی نفوذ کرد شما باید تا ساحل برانید تا آب را از آن تخلیه کنید و دوباره سوار کایاک شوید ولی این مشکل در کایاک های برون نشین وجود ندارد.

در کایاک درون نشین قسمتی از بدن شما در زیر سطح آب قرار می گیرد و دید شما نسبت به ماهی های اطراف شما کم می شود و امکان ایستادن در روی کایاک های درون نشین ندارد.

کلام آخر

شما هم اگر قصد خرید کایاک ماهی گیری را دارید، به نکات گفته شده در این مطلب توجه کنید تا هنگام استفاده از کایاکتان به مشکل نخورید.

شما هم می توانید نظرتان خودتان را در مورد کایاک با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *