جستجوی پیشرفته

انواع موتور آفرود

موتور افرود

انواع موتور آفرود

کسانی که به آفرود علاقه دارند و همزمان نیز از موتور سواری لذت میبرند کلاس موتور های آفرود میتواند یک انتخاب مناسب برای این دسته از افراد باشد. البته موتور سواری آفرود نیازمند تخصص و مهارت به خصوص می باشد ولی میتواند یک تجربه و ورزش لذت بخش برای علاقه مندانش باشد. کلاس موتور های آفرودی به صورت کلی به پنج حالت مختلف و کلی تقسیم میشوند. موتور های کراس، موتور های اندرو، موتور های تریل، موتور های رالی رید و موتور های تراک ریسینگ. موتور های کراس که مشهور تر هستند در واقع برای تردد در مسیر های سخت و پیست های مسابقه ای طراحی شده اند. موتور های دسته اندرو که به دوال پرپوز یا دو کاره مشهور هستند مناسب تردد در مسیر های شهری و همچنین ناهموار هستند. دسته بعدی یعنی دسته موتور های تریل فاقد زین هستند برای مسابقات مخصوص مانع نوردی هستند. ریلی راید ها هم از ترکیب دو دسته موتور اندرو و خیابانی ساخته شده اند هدف از ساخت این موتور ها داشتن انجین ای قدرتمند و و حجیم در کنار داشتن سواری نرم و خوب برای تردد در مسیر های فرعی و خاکی و برای شرکت در مسابقاتی مانند رالی بود. در نهایت که معمولا این نوع موتورسیکلت ها در ایران دیده نمیشود موتور سیکلت های تراک ریسینگ هستند ه که مسابقات آنها با مسابقات ماشین سواری nascar برای خودرو ها مقایسه می شود. همان مسابقاتی که در مسیر های دایره ای شکل برگزار میشود.

مطالب مرتبط:آموزش آفرود سواری

موتور کراس

موتور-کراس

خود دسته موتور های کراس به چند مدل مختلف تقسیم می شوند مدل های 50 سی سی دو زمانه یا چهار زمان که برا استفاده شهری و افراد خردسال طراحی شده است تا مدل های 650 سی سی که برای مسابقات حرفه ای یا حرکات نمایشی پرشی استفاده میشوند. چون بعضی از این موتور ها در قسمت های غیر شهری استفاده می شوند امر آلایندگی برای آنها مطرح نیستن و همچنین وزن کم ان ها و ساختار ساده آنها دارای شتاب بالایی هستند به همین دلیل است که هنوز هم در این دسته موتور ها دوزمانه دیده میشوند. این موتور ها برای مسیر های شهری طراحی شده اند به همین علت است که از امکانات رفاهی و ایمنی مانند فنر بندی نرم، زین نرم و راحت، راهنمای جلو و عقب، ترمز های abs، اگزوز برای صدای نرم، سیستم روشنایی،  کیلومتر شمار و مجموعه آمپر بهره نمی برند.

موتورTrack Racing

Track-Racing

موتور‌هایی که برای مسابقه در یک مسیر دایره‌ای خاکی یا یخ‌زده استفاده میشوند که در طول این مسیر موتور‌سیکلت ها دارای سرعت‌های بالایی هستند و در حالت دریفت کردن و سر خوردن میباشند.  انجیبن این موتور‌‌ها از انواع چهار‌زمانه ساخته می‌شوند. این موتور‌ها که معمولا با متانول کار می‌کنند، به علت داشتن داشتن کورس پیستون بلند امکان سرعت زیاد را برای آنها فراهم می‌شود. از دیگر اپشن های جذاب این موتور‌ها نداشتن سیستم تعلیق در قسمت عقب و همچنین سیستم ترمز میباشد. ضمن اینکه این موتور ها فقط دارای ۲ دنده هستند که یکی از آنها برای شتاب‌گیری در ابتدا حرکت و دیگری برای حرکت در سرعت‌های زیاد است.  موتور‌های ترک ریسینگ فقط در مسابقات و درون پیست استفاده دارند. مسابقات آنها بصورت معمول دارای ۴یا ۶ و یا نهایتا ۸ شرکت‌کننده می باشد.

مطالب مرتبط:آیا سانتافه برای آفرود مناسب است؟

موتورتریل

موتورسیکلت های تریل برای مسابقات رد کردن موانع به کار میروند  این موتور ها فاقد زین برای نشتن راننده میباشند و این موتور ها برای سرعت گیری زیاد طراحی نشدن چون اصلا در مکان هایی استفاده می شوند که امکان سرعت گیر در آنها وجود ندارد منین پوسته ای محکم زیر انجین ان وجود دارد چون این  قسمت دارای امکان بالایی برای برخورد با موانع دارد.

این موتور ها با پیشرانه های دو زمانه با انجین ها کم حجم حدود 125 تا 300 سی سی تولید می شوند این موتور ها به دلیل وزن  و ارتفاع کم انها پایداری زیادی در حالت ایستاده دارن بدون اینکه راکب با زمین برخورد کند. موتور های تریل معمولا از دنده های قدرتی و  خورشیدی عقب استفاده می کنند تا بتوانند شتاب و جهش اولیه بالایی داشته باشند

موتور Rally Raid

Rally Raid

همانطور که گفته شد این موتور ها از ترکیبی از دو نوع موتور خیابانی و کراس ساخته شده اند یعنی رفت و امد در مسیر های داخل و خارح جاده مناسب میباشند.      این موتور ها علاوه بر داشتن انجین قدرتمند و امکان سرعت گیری بالا دارای تجهیزات کامل و و داراس سواری نرم هستن. به همین علت میباشد که در مسابقات رالی مثل داکار، این موتور‌ها دای کلاس جداگانه‌ای هستند. رالی رید‌ها، توسط کمپانی‌های معروفی مانند یاماها، ب‌ام‌و، KTM، دوکاتی و… ساخته می‌شوند که حجم‌های متفاوتی برای انجین های آنها در نظر گرفته شده. این موتور سیکلت‌ها حتی در برخی‌ تولیدات ب‌ام‌و دارای پیشرانه‌های بزرگ‌تر مانند  ۱۲۰۰ سی‌سی هستند که با تولید توان بالا برای حمل وسایل در مسیر‌های طولانی و همچنین سواری راحت، برای سفر‌های بین کشور‌ی و جهانگردی نیز مناسب هستند.

مطالب مرتبط:آفرود در کوهستان

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم همه آنچه که باید درباره موتور های کراس آفرود بدانید را برای شما بیان کنیم همانطور عم که در این مقاله خواندید برای موتورسیکلت های افرودی انتخاب های متفاوتی وجود دارد. ممنون که در این مطلب هم با ما در دودف همراه بودید امیدوارم توانسته باشیم برای شما مفید باشیم و رضایت شما را جلب کنیم. شما هم اگر اطلاعات تکمیلی درباره کلاس موتور های آفرودی دارید که به آن اشاره نشد در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *