جستجوی پیشرفته

بهترین عینک های آفتابی برای طبیعت گردی

بهترین عینک های آفتابی برای طبیعت گردی

بهترین عینک های آفتابی برای طبیعت گردی

عینک آفتابی یکی از مهم ترین ابزار های طبیعت گردی است اهمیت این موضوع زمانی به چشم می خورد که افرادی که بیشتر در طبیعت سر و کار دارند و از عینک های مخصوص آفتابی استفاده نمی کنند در سنین بالاتر به مشکلاتی مانند پیری چشم، آب مروارید، تخریب شبکه و… می خورند.

تاثیر عینک در طبیعت گردی

همگی با پرتو های فرابنفش (UV) آشنایی داریم. پرتو های فرا بنفش در شهر ها ناچیز تر از طبیعت است چون آلودگی که در سطح شهر ها وجود دارد کمی از این پرتوها جلوگیری می کند (تنها مزیت آلودگی این است.)

 ولی در طبیعت به علت پاک بودن هوا این انرژی از شدت بسیار بالایی برخوردار است مخصوصا با بالا رفتن ارتفاع شدت میابد. مثلا در برنامه های کوهنوردی و در منطقه هایی که اکثرا برف می بارد انعکاس هم این موضوع را دو چندان می کند.

پس استفاده ازعینک در این مکان ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

عینک های مناسب برای طبیعت

عینک های مناسب برای طبیعت

چشم انسان به طورطبیعی از پرتو های بنفش جلوگیری می کند ولی این موضوع باعث نمی شود که سراغ هر عینکی برویم زیرا عینک های غیر استاندارد نه تنها مفید نیست بلکه ضرر هایی برای چشم انسان دارد یعنی استفاده نکردن از عینک بهتر از استفاده کردن از عینک های غیراستاندارد است.

برای فهمیدن مهم ترین نکات در کمپینگ کلیک کنید

اگر بخواهیم به طورتخصصی این موضوع را توضیح دهیم می توانیم بگوییم زمانی که از عینک استفاده نمی کنیم وقتی نور مستقیم به چشمانمان می تابد مردمک چشم کوچک می شود به پرتو های کمی وارد چشم می شود ولی وقتی از عینک های غیر استاندارد استفاده می کنیم مردمک چشم در صورت عادی می ماند و نور را تشخیص نمی دهد و پرتو های زیادی وارد چشم می شود و به شبکیه چشم آسیب می رساند.

طبقه بندی تیرگی عینک های آفتابی

پیشرفت تکنولوژی باعث شده شرکت های عینک سازی تیرگی عینک های خود را به 4 دسته تقسیم کنند که سطح 1 کمترین و سطح 4 بیشترین تیرگی را دارد که در این قسمت از مقاله به بررسی همه ی سطح های تیرگی عینک ها خواهیم پرداخت.

سطح اول یا level 1 :

از چشمان شما کمی محافظت می کند. بیشتر به عنوان عینک مد شناخته می شود. بیشتر مردم در نظر دارند بهتر است از این عینک استفاده کنند ولی باید در نظر داشته باشند که این دسته از عینک ها در ارتفاعات از چشمان ما به خوبی محافظت نمی کنند.

سطح دوم یا level 2 :

این نوع از عینک ها 20 الی 45 درصد از نفوذ اشعه فرا بنفش جلو گیری می کند. مانند دسته اول در ارتفاعات نمی تواند به طور کامل از چشمانمان محافظت کند. بیشتر از این دو دسته می توان شهر و جنگل ها استفاده کرد.

سطح سوم یا  level 3 :

این دسته ار عینک های طبیعت گردی می تواند 70-80% از اشعه فرا بنفش را فیلتر کنند و می تواند گزینه خوبی برای پیاده روی و طبیعت گردی باشد. ولی باز هم برای کوهنوردی عینک مناسبی نمی باشد.

سطح چهارم یا level 4 :

اکثر عینک های کوهنوردی در این گروه قرار دارند عینک های در این سطح، فقط مقدار کمی از اشعه فرا بنفش را عبور می دهند. در رتبه بندی VLT بسیار پایین هستند. حتی نوری که می تواند پوست شما را بسوزاند را نیز فیلتر می کنند و اجازه نمی دهند به پوست شما صدمه ای بخورد.

VL چیست؟ به مقدار نوری گفته می شود که از طریق لنز به چشم ها وارد می شود یا همان نوری که قابل مشاهده است.

Polarization (پولاریزه)

Polarization (پولاریزه)

یک نقطه مهم دیگر هم خاصیت پلاریزه لنز هاست به این معنی که چشم ها آزار کمی در مقابل تابش نور دارند.

در کوهنوردی داشتن لنز های پلاریزه مهم است. لنز های پلاریزه بر چشمان تاثیر خاصی ندارد ولی یکی از نقاط مثبت این نوع لنز ها این است که به ما تصویر واضح تری می دهد.

لایه ها

پوشش های ضد خراش و ضد مه می تواند در کوهنوردی برایمان کمک کند. حتی می توانیم با کمی تحقیق یک عینک ضد آب پیدا کنیم که در مناطق مرطوب قابل استفاده باشد.

مواد سازنده عینک های آفتابی مناسب با طبیعت گردی

یک مورد مهم دیگر این است که عینک ما از چه ماده ای تشکیل شده است زیرا عینک با مقاوم و انعطاف پذیر یک امتیاز برای شرکت تولید کننده است که در این قسمت از مقاله به متریال هایی که عینک های آفتابی از ان ساخته می شود را معرفی خواهیم کرد.

  • در ساخت فریم عینک اکثرا از پلاستیک استفاده می شود که این نوع از عینک ها نباید در تحت فشار قرار بگیرند.
  • ماده بعدی آلیاژ هایی ساخته شده از تیتانیوم یا فلز های سخت دیگر است که مقاومت خوبی دارند.

عینکی که از تیتانیوم ساخته شده باشد هزینه اش زیاد است برای همین است که شرکت های عینک سازی از پلاستیک هم استفاده می کنند.

از اجزای تشکیل دهنده عینک فقط فریم عینک مهم نیست بلکه لنز آن هم مهم است.

مواد سازنده عینک های آفتابی مناسب با طبیعت گردی
  • بیشترین ماده ای که برای ساخت لنز استفاده می کنند شیشه است، گرچه شیشه شکست پذیر است اما کمی در برابر خش مقاومت دارد.
  • بر عکس شیشه یک ماده ای دیگر به اسم پلی کربنات وجود دارد که در مقایسه با لنز شیشه ای می توان گفت به راحتی خراشیده می شود ولی در برابر شکستگی مقاوم است.
  • پلاستیک هم ماده بعدی برای تولید لنز است که زیاد برای مشتری هایی که دنبال عینک آفتابی هستند پیشنهاد نمی شود زیرا در مقابل فرا بنفش مقاومت نمی کند.
  • بهترین ماده برای لنز پلی یورتان است. در مقایسه با عینک شیشه ای و پلی کربنات، مقاوم در برابر خراشیدگی و شکستگی است. در قسمت عینک های آفتابی این ماده مناسبترین است زیرا نیازی به لایه های اضافی ندارد فقط شاید کمی گران قیمت باشد ولی مقاومت خیلی خوبی دارد.

انواع برند های عینک آفتابی

در این قسمت از مقاله به معرفی انواع برند های عینک آفتابی مناسب برای طبیعت گردی خواهیم پرداخت.

ری بن (Ray Ban) :

یکی از پرطرفدار ترین عینک های آفتابی است. افرادی که به مد اهمیت می دهند اکثرا از این عینک استفاده می کنند، فرقی ندارد کجا بروید تولد یا عزا، کار یا تفریح این عینک در هر مکان قابل استفاده است.

اوکلی (Oakley) :

این نوع عینک بیشتر مناسب ورزشکاران است. افرادی که مد برایشان زیاد مهم نیست از این عینک استفاده می کنند زیرا کارایی برایشان مهم است. افرادی که بیشتر در جمعه فعالییت دارند از این مدل عینک استفاده می کنند.

میو میو (Miu Miu):

اگر برایتان هم کارایی مهم است هم مد می توانید سراغ این عینک بروید. این شرکت با استفاده از رنگ های متنوع حس شادی را به استفاده کننده می آورد.

ازمقاومت بالایی برخورد دار است از مدل های معروف این شرکت می توان به مدل چشم گربه ای اشاره کرد.

ورساچه (Versace) :

بیشتر افرادی که سبک راک اند رول را دارند از این عینک استفاده می کنند. حتی خواننده های راک اند رول مشتری اصلی این شرکت می باشند.

دیور (Dior) :

دیور یک شرکت تولید کننده لوازم لوکس است که یکی از محصولاتش عینک است. محصولات عینک دیور درظریف کاری شهرت دارد یعنی شما نمی توانید در بین عینک های دیور فریمی ضخیم بیاید. همچنین این شرکت عینک های آفتابی خود را زیاد تیره نمی سازد و اکثرا روشن هستند.

کلام آخر

اگر سلامتی چشم در زمان طبیعت گردی برای شما مهم است حتما از عینک های مخصوص طبیعت گردی استفاده کنید. شما می توانید عینک های مناسب برای طبیعت گردی را از فروشگاه لوازم و تجهیزات آفرود دودف خریداری کنید همچنین نظرات خودتان را در مورد عینک های مناسب برای طبیعت گردی برای ما کامنت کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *