جستجوی پیشرفته

آفرود در کوهستان

آفرود در کوهستان

آفرود در کوهستان

کوهستان ها به خاطر ارتفاع زیاد و پیچ و خم های بسیار زیاد و شیب های مختلف مشکلات زیادی را برای راننده ها به وجود می آورند. برای رانندگی در چنین مسیرهایی (آفرود در کوهستان) باید قبل از هر چیز با تکنیک های مختلفی آشنا شوید تا در طی مسیر از مشکلات احتمالی دور بمانید.

رانندگی در جاده های جبلی مانند چالوس و هراز می تواند یکی از پر استرس ترین تجربه های رانندگی برای هر فردی باشد. در چنین موقعیت هایی باید تکنیک های خاصی از رانندگی را بدانید تا بتوانید بدون مشکل مسیر خود را به اتمام برسانید. در این مطلب از دودف می خواهیم شما را با برخی از نکات مهم رانندگی در کوهستان آشنا سازیم، همراه ما باشید.

لاستیک مناسب برای خودرو

لاستیک مناسب برای خودرو

رانندگی کردن در مکان های کوهستانی و فراز و نشیب ها باعث وارد آمدن فشار و تنش هایی بر روی قطعات مختلف ماشین می شود، لاستیک های ماشین بیشتر از هر قسمت دیگری باید مورد بررسی قرار گرفته و امتحان خود را پس بدهند.

باید در انتخاب تایر مناسب دقت داشته باشید و نوعی از آن را انتخاب کنید که در این جاده ها مقاومت بالایی داشته باشند و سالم باشند.

برخی از افراد زیاده روی کرده و به دنبال تایرهای مخصوص در کوهستان هستند که البته نیازی به اینکار نیست. فقط زمانی نیاز به این لاستیک های مخصوص وجود دارد که فرد بخواهد در مسیرهای پوشیده از برف سنگین رانندگی نماید، که البته در این مورد استفاده از زنجیر چرخ مناسب تر خواهد بود، و یا اینکه بخواهید در مسابقات کوهستانی شرکت نمایید.

در جاده های مختلف شرایط مختلفی را تجربه خواهید کرد از این رو استفاده از تایرهای چهار فصل یا همه جا رو یک انتخاب مناسب برای شما خواهد بود. آب و هوای مناطق کوهستانی و جبلی دائما در حال تغییر است و می توانید رانندگی در نور آفتاب، هوای مه آلود و بارانی را تجربه نمایید. از این رو باید لاستیک های ماشین مناسب هر نوع شرایط آب و هوایی باشند.

سوخت گیری خودرو

همچنین بخوانید: آفرود در آبآفرود در برف

سوخت گیری خودرو

رانندگی در کوه ها و جاده های پر فراز و نشیب مانند رانندگی کردن در بیابان ها است، در هر دو مورد باید مسافت های زیادی را طی نمایید تا به پمپ بنزین دست یابید، در برخی از جاده های دور افتاده نیز ممکن است تا ساعت های طولانی ماشینی رد نشود و پمپ بنزین در دسترس نباشد، از این رو نکته مهمی که باید قبل از حرکت به آن توجه داشته باشید سوختگیری خودرو قبل از حرکت است، باید به شکلی برنامه ریزی نمایید که قبل از تمام شدن سوخت خودروی خود به پمپ بنزین برسید، در صورت امکان برای احتیاط می توانید مقداری سوخت جداگانه با رعایت موارد احتیاطی همراه داشته باشید.

قوانین رانندگی

قوانین رانندگی

یکی از انواع قوانین رانندگی در جاده های کوهستانی این است که هیچوقت از وسط جاده رانندگی نکنید، این موضوع برای دیگر راننده ها آزار دهنده خواهد بود و آن ها نمی توانند از شما سبقت بگیرند، پس از این کار دوری نمایید زیرا عواقب پرخطری به دنبال خواهد داشت.

سبقت گرفتن در جاده های کوهستانی برای موتور خودرو سخت تر بوده و زمان بیشتری نیاز دارد، علاوه بر این موتور برای عملکرد بهینه نیاز به هوا دارد، در ارتفاعات با کاهش حجم هوا رو به رو می شویم و نباید از خودرو انتظار داشته باشیم که مانند قبل به خوبی عمل نماید.

بازدید خودرو قبل از حرکت

بازدید خودرو قبل از حرکت

برخی از عیوب فنی جزئی که بسیار بی اهمیت جلوه می کنند می توانند در شرایط مختلف جاده و در پیچ های تند و سراشیبی های سخت، سبب سوانح جبران ناپذیری در کوهستان شوند. یکی از نکات مهمی که قبل از رانندگی در کوهستان باید به آن دقت کنید سیستم ترمز است.

بازدید درست از لنت های ترمز و تنظیم صحیح آن ها بسیار مهم است، ترمز دستی باید بتواند خودرو را در هر سراشیبی بدون کمک ترمز ها و با دنده نگه دارد. به دلیل اینکه نیروی اصطکاک موتور به منظور پایین آمدن خودرو در سرازیری های خیلی تند عامل و کمک بزری می باشد پس قبل از حرکت از سالم بودن کامل جعبه دنده مطمئن شوید، جعبه دنده باید به شکل اصولی و مناسب تنظیم شود تا خطر بیرون زدن دنده از بین برود. راننده باید در شیب های تند و پیچ های کور و پر خطر بسیار محتاط بوده و تمام پیچ ها را با سرعت قابل کنترل طی نماید.

نکات کلی در جاده های کوهستانی

نکات کلی در جاده های کوهستانی

در حالت کلی برای رانندگی در جاده های جلی و شیب دار و آفرود به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • مجهز نمودن خودرو به تایرهای مخصوص سنگلاخ با آج های درشت ضرروی می باشد.
  • در مناطق کوهستانی با طبیعت خشک تکنیک های آفرود با مناطق شمالی و مرطوب متفاوت است، در مناطق شمالی از آفرود در گل و لای استفاده نمایید. با این تفاوت که روش عبور از موانع و سنگ های بزرگ با مناطق خشک فرقی ندارد.
  • در طی سفر به جاده ها و مناطق کوهستانی توجه داشته باشید که در تمام فصل های سال احتمال بارش و شسته شدن مسیر وجود خواهد داشت و ممکن است در بازگشت مسیر کاملا عوض شده باشد و یا غیر قابل عبور شده باشد. از این رو علاوه بر لوازم آفرود، بیل و گونی خالی به همراه داشته باشید تا با استفاده از گونی های پر شده در مواقع لزوم چاله ها و آب شکستگی ها را پر نمایید.
  • حدالامکان از بستر خشک رودخانه ها دور بمانید زیرا در صورت بارش باران در ارتفاعات، امکان بروز سیل و خطرات مرگبار وجود خواهد داشت.

کلام آخر

در این مطلب از دودف به نکات کلی در مورد آفرود سواری در مناطق کوهستانی پرداختیم، با رعایت کردن این نکات به هنگام آفرود سواری در مناطق کوهستانی، به مشکلی بر نخواهید خورد.

همچنین می توانید از تجربه های خودتان در مورد آفرود سواری در کوهستان و پیشنهاداتان در مورد این که چه نکاتی را رعایت کنیم تا در این نوع از آفرود به مشکل نخوریم با ما در میان بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *