جستجوی پیشرفته

مهمترین نکات در انتخاب دوچرخه

مهمترین نکات در انتخاب دوچرخه

مهمترین نکات در انتخاب دوچرخه

یکی از نکات مهم در خرید دوچرخه دانستن نکات مهمی است که باید قبل از خرید دو چرخه، علاوه بر ظاهر دوچرخه به آن نکات مهم نیز دقت کنیم.

دوچرخه ها هم مانند لباس ها دارای سایز بندی متفاوت می باشند به عنوان مثال دوچرخه ای با سایز S (Small) و یا دو چرخه ای با سایز M (medium) و… داریم، که کارخانجات این سایز بندی را بر اساس اینچ و یا سانتی متر اندازه گیری کرده اند.

خلاصه ما در این مطلب از دودف می خواهیم مهمترین نکات در انتخاب دوچرخه را به شما یاد دهیم.

دنده دوچرخه

دنده دوچرخه

دنده دو چرخه از آن دسته نکات مهمی است که در خرید دو چرخه باید به آن دقت کنیم، اگر شما روزانه زیاد از دوچرخه استفاده می کنید مثلا به محل کارتان با دوچرخه می روید یا اوقات فراغت خود را با دوچرخه سپری می کنید به احتمال زیاد در مسیر رفت و برگشتتان به مسیر های شیب سر بالایی و سرازیری بر خورد می کنید.

برای این که در این مسیر ها به سختی نیافتید به دو چرخه یک آپشن دنده توسط کارخانجات تولید دوچرخه اضافه شده است. طریقه استفاده از این دنده ها به این صورت است که بر عکس دنده های ماشین ها در سرازیری ها با دنده سنگین و در سر بالایی ها با دنده سبک حرکت می کنید.

اگر شما قدرت بدنی کافی و آمادگی جسمانی لازم برای دو چرخه سواری را دارید از دنده ها زیاد استفاده نخواهید کرد ولی اگر طبق گفته شده ها مسیر شما دارای شیب سرازیری و سربالایی باشد باید دوچرخه شما مجهز به دنده باشد.

سایز دوچرخه بر اساس قد

بیشتر بخوانید: چه نکاتی را در خرید کیسه خواب رعایت کنیم

سایز دوچرخه بر اساس قد

انتخاب سایز دوچرخه یک معیار مهم در انتخاب دوچرخه است چرا که اگر سایز نا مناسبی با بدن خود یک دو چرخه را انتخاب کنید رکاب زنی برایتان سخت و دشوار خواهد بود.

فرمول ها و جدول های مختلفی برای تعیین سایز مناسب دوچرخه با بدن شما منتشر شده است که ما در پایین برای شما نمونه ای از آن را گذاشته ایم ولی قبل از آن باید دو نکته در نوع تعیین سایز دوچرخه به شما بگوییم.

درز پا (Leg inseam) : سر پا بایستید و پا های خود را از هم حدود 10-15 سانتی متر فاصله بگذارید، از کف زمین تا محل اتصال دو پای خودتان را اندازه گیری کنید، به این فاصله درز پا گفته می شود.

اندازه قاب دوچرخه (Frame size): به فاصله بین محل نصب رکاب ها تا محلی که زین به دوچرخه متصل شده است یا به محل تغییر اندازه زین گفته می شود.

بیشتر بخوانید: آفرود در جنگل

جدول انتخاب سایز دوچرخه به این شرح است که:

برای دوچرخه های شهری: 0.685*درز پای شما = سایز مناسب دوچرخه برای شما (Frame size)

دوچرخه های کوهستان : 0.66* درز پای شما = سایز مناسب دوچرخه برای شما (Frame size)

دو چرخه های جاده ای : 0.70* درز پای شما = سایز مناسب دو چرخه برای شما (Frame size)

توجه داشته باشید که اندازه های درز پا برحسب سانتی متر است.

نوع تایر دوچرخه

نوع تایر دوچرخه

حتما قبل از خرید دوچرخه به نوع تایرها دقت کنید درابتدای خرید دوچرخه باید کیفیت تایر های دوچرخه با کیفیت مرغوب و عالی باشند. دقت داشته باشید که تایر های نازک و بدون عاج برای سرعت های بالا و تایر های پهن و دارای عاج برای جلوگیری از سر خوردن و البته مقاومت بیشتر است که البته سرعت را کاهش می دهند.

سخن نهایی

دراین مطلب از دودف ما به شما نکات مهم در خرید دوچرخه را آموزش دادیم که در خرید دوچرخه حتما آن ها را رعایت کنید.

اگر شما هم پیشنهادات دیگری برای انتخاب دوچرخه مناسب دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *