جستجوی پیشرفته

رونیز بهتر است یا پاژن؟مقایسه جامع دو خودرو در آفرود

رونیز بهتر است یا پاژن؟مقایسه جامع دو خودرو در آفرود

بیراهه هایی در طبیعت وجود دارند که هر خودرویی قادر به عبور از آن ها نیستند برای این کار نیاز به خودروهایی دارید که با قدرت و توانایی بالای خود، ناشناخته های طبیعت را برای شما آشکار  کند. پاژن و رونیز دو خودرویی هستند که از سایر رقبای هم رده خود قدرتمند تر عمل کرده و نگاه آفرود بازان را به خود جلب کرده اند در این مقاله می خواهیم به بررسی پاژن ایرانی و رونیز ژاپنی بپردازیم.

پاژن وانت

پاژن یک خودروی چهار چرخ متحرکی است که توسط شرکت مرتب خودرو، طراحی و به تولید رسید که از سال 1382 تا سال 1392 روی خط تولید این شرکت قرار گرفته بود. این خودرو با دو مدل دو درب و چهار درب معرفی و به عنوان یک خودروی آفرودی وارد بازار شد و تبدیل به یک خودروی محبوب بین آفرود بازان شد.

مشخصات فنی پاژن

شرکت مرتب این خودرو را با موتور شش سیلندر با حجم 2.9 لیتر و گشتاور 245 نیوتون متر که توان تولید 161 اسب بخار را دارد، روانه ی بازار کرده است همچنین این خودرو  به گیربکس 5 سرعته دستی مجهز است که  نیروی تولید شده توسط موتور را به چهار چرخ انتقال می دهد.

مصرف سوخت پاژن

مصرف این خودرو در داخل شهر به 9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر می رسد اما این عدد در جاده های برون شهری به 7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش می یابد به صورت کلی مصرف ترکیبی این خودرو به 8.6 لیتر در هر 100 کیلومتر می رسد. همچنین سیستم سوخت رسانی این خودرو به صورت انژکتوری چند نقطه ای است و باک این خودرو 90 لیتر بنزین را در خود جای می دهد.

پاژن در  آفرود

پاژن را شرکت مرتب خودرو مخصوص برای آفرود و بیراهه نوردی طراحی و تولید کرد. در حال حاضر نیز بسیاری از مردم برای بیراهه نوردی به سراغ خرید این خودرو می روند. بعضی از نسخه های پاژن به موتور 6 سیلندر پاجرو مجهز هستند که این نسخه ها طرفداران بسیاری بین آفرود بازان دارند این مدل که مجهز به موتور بسیار قدرتمندی است که تحت لیسانس شرکت بنز در ژاپن ساخته شده است از پس مسیر های سخت و صعب العبور به راحتی بر می آیند و هیچ مسیری در طبیعت نیست که پاژن توانایی عبور از آن را نداشته باشد.

سیستم تعلیق این خودرو برای هر چرخ مستقل است که بسیار ارزان و سبک است و نرمی   و راحتی را در هنگام آفرود به خوبی تامین می کند. همچنین کمک فنر های این خودرو به صورت لول است که سواری بسیار نرمی را در اختیار شما قرار می دهد همچنین  سیستم فرمان این خودرو به صورت هیدرولیک است که کنترل خودرو را در آفرود بسیار راحت می کند.

امکانات رفاهی پاژن

پاژن مجهز به سیستم ترمز ABS و سیستم پایداری EBS است که به راننده در کنترل بهتر ماشین در آفرود و سرعت های بالا کمک می کند همچنین سیستم امنیتی این خودرو به صورت قفل مرکزی است و سیستم ضد سرقت روی این خودرو نصب شده است که باعث افزایش امنیت این خودرو می شود. صندلی های جلو و آینه های این خودرو به صورت دستی تنظیم می شود اما در نسخه ی سفارشی صندلی ها و آینه ها به صورت برقی تنظیم می شود.

برای دیدن خودرو های آفرود زیر 300 میلیون در بازار ایران کلیک کنید.

نیسان رونیز

نیسان رونیز یک خودروی شاسی بلند ژاپنی است که از سال 82 تا سال 89 بر روی خط تولید پارس خودرو قرار گرفته است این خودرو با موتور قدرتمندی که دارد محبوبیت زیادی بین هواداران آفرود کسب کرده است.

مشخصات فنی رونیز

رونیز با موتور 4 سیلندر با حجم موتور 2.4 لیتر و گشتاور 208 نیوتون متر که توانایی تولید  160اسب بخار را داشت وارد بازار شد که گیربکس 5 سرعته دستی نیروی تولید شده توسط موتور را به چهار چرخ این خودرو انتقال می دهد. این خودرو در 15 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رسد و حداکثر سرعت این خودرو 180 کیلومتر در ساعت است.

مصرف سوخت رونیز

این خودرو در جاده ها در هر 100 کیلومتر 9 لیتر بنزین مصرف می کند همچنین این خودرو در داخل شهر برای هر 100 کیلومتر 13 لیتر بنزین مصرف می کند و به صورت ترکیبی این خودرو در هر 100 کیلومتر 11 لیتر بنزین مصرف می کند همچنین باک این خودرو 60 لیتر بنزین در خود جای می دهد.

رونیز در آفرود

کمک فنر های این خودرو سخت بوده و در هنگام آفرود، سواری سختی را تجربه خواهید کرد صاحبان رونیز می تواند با صرف هزینه و تعویض کمک فنر های رونیز سواری راحتی با آن را داشته باشند. اما این خودرو در مجموعه کلاج، فرمان و گیربکس عملکرد نرمی دارد و در هنگام آفرود کنترل خودرو به صورت کامل در اختیار راننده قرار می گیرد.

همچنین استهلاک این خودرو پایین است اما قطعات یدکی این خودرو قیمت بالایی دارند و این قطعات به راحتی در بازار پیدا می شوند.

امکانات رفاهی رونیز

رونیز مجهز به فرمان هیدرولیک، شیشه بالا بر برقی، آینه های جانبی برقی و تهویه دستی است همچنین این خودرو مواردی مانند ایربگ و ABS را ندارد و صندلی های این خودرو به صورت دستی تنظیم می شود.

مقایسه رونیز با پاژن

این دو خودرو طرفداران مخصوص خود را دارد و بعضی از این طرفداران تعصب زیادی روی این خودرو ها دارند در این قسمت پاژن و رونیز را کنار هم قرار می دهیم تا ببینیم کدام یک برای آفرود مناسب هستند.

هر دو این خودرو در دهه‌ی 80 وارد بازار ایران شدند هر چند که پاژن 4 سال بیشتر از رونیز روی خط تولید قرار گرفته بود. پاژن جزء خودرو های پیکاب محسوب می شود اما رونیز در دسته SUV متوسط قرار می گیرد همچنین موتور 6 سیلندر پاژن بسیار قدرتمند تر از موتور 4 سیلندر رونیز است. همچنین پاژن سواری بسیار نرمی نسبت به نیسان رونیز دارد اما در مجموعه فرمان، کلاج و گیربکس نیسان رونیز عملکرد بهتری دارد همچنین پاژن نیز عملکرد خوبی در مجموعه فرمان و گیربکس دارد.

مصرف سوخت پاژن با اینکه موتور بسیار قوی تری دارد از رونیز کم تر است مصرف سوخت ترکیبی رونیز 11 لیتر در هر 100 کیلومتر است و مصرف سوخت ترکیبی پاژن 8.6 لیتر در هر 100 کیلومتر است همچنین باک پاژن 90 لیتر بنزین را در خود جای می دهد اما باک رونیز 60 لیتر بنزین را در خود جای می دهد.

با توجه به بررسی های انجام شده پاژن خودروی کم مصرف با سواری نرم در آفرود است همچنین قیمت این خودرو نسبت به رونیز پایین تر است اما استهلاک رونیز خیلی کم تر از پاژن است. در کل اگر قصد خرید خودروی آفرود را دارید و بین دو خودروی پاژن و رونیز مانده اید پیشنهاد ما به شما خودروی پاژن است.

شما هم تجربیات خودتان از آفرود با پاژن و رونیز برای ما کامنت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *