جستجوی پیشرفته

تاثیرات طبیعت گردی بر روح و روان انسان

تاثیرات طبیعت گردی بر روح و روان انسان

تاثیرات طبیعت گردی بر روح و روان انسان

بسیاری از شما ها  روز ها به کار می روید و در مقابل سیستم کامپیوتر و گوشی قرار می گیرید. علاوه بر خستگی جسمانی، ذهنتان نیز خسته می شود؛ برای رفع این خستگی به خانه خود بر می گردید و در مقابل تلوزیون استراحت می کنید ولی در نظر نمی گیرید که باز هم در مقابل یک سیستم مجازی قرار گرفته اید. این استراحت درست است که خستگی جسمانی شما را می گیرد ولی خستگی ذهنی و روحی در شما همچنان باقی می ماند یکی از راه های رفع خستگی ذهنی طبیعت گردی است. در این مقاله به بررسی تاثیرات طبیعت گردی بر روح و روان انسان خواهیم پرداخت.

طبیعت گردی، توصیه پزشکان

طبیعت گردی یک توصیه پزشکان است

تحقیقات نشان داده است که طبیعت گردی برای روح و روان انسان تاثیرات مثبتی دارد و برای انسان ها ضروری است، از این رو پزشکان و روانشاناسان، طبیعت گردی را برای انسان توصیه می کنند.

تاثیراتی که طبیعت گردی بر انسان دارد شامل موارد زیر است:

  • سلامت جسمانی
  • سلامت قلب
  • بهبود خواب
  • کاهش تنش های فردی
  • کاهش افسردگی
  • کاهش اضطراب

در این قسمت از مقاله به بررسی تاثیرات طبیعت گردی در انسان نسبت به توصیه های پزشکی خواهیم پرداخت.

سلامتی استخوان ها با پیاده روی در طبیعت

یکی از هدایایی که می توانید از طبیعت بگیرید نور آفتابی است که فواید بی نظیری دارد، نور آفتاب باعث می شود که در بدنتان ویتامین D ساخته شود همچنین استخوان ها می توانند در زیر نور آفتاب کلسیم مورد نیاز خود را دریافت کنند.

گردش در طبیعت یکی از راهکار های ساده برای قرار گرفتن در زیر نور خورشید و دریافت ویتامین D است، ویتامین D علاوه بر استحکام استخوان ها از بروز انواع سرطان ها هم جلوگیری می کند.

ویتامین D علاوه بر جلو گیری از این موارد، همچنین از مبتلا شدن به بیماری ام اس نیز جلوگیری می کند.

بهترین عینک های آفتابی برای طبیعت گردی

سلامتی قلب به وسیله ی طیعت گردی

قطعا همه شما ها در محیط های خارج از شهری قرار گرفته اید، در مکان هایی که گیاهان زیادی وجود دارد نفس کشیدن لذت بخش است، تنفس در هوای پاک عملکرد بدن را بهبود می بخشد و در داشتن بدنی سالم تاثیر گذار است.

تناسب ضربان قلب نسبت به قدرت بدن از اهمییت زیادی بر خوردار است. برای داشتن تناسب ضربان قلب مناسب، طبیعت گردی می تواند گزینه خوبی باشد، با فعالیت و تحرک بیشتر قدرت بدنی افزایش خواهد یافت که نشان دهنده سلامت قلبی است.

تاثیرات طبیعت گردی در بهبود خواب

تاثیرات طبیعت گردی در بهبود خواب

می دانید که تمامی فعالیت ها نیاز به انرژی دارد، خواب خوب می تواند این انرژی را تامین کند.

تمامی فعالیت های ورزشی که می کنیم در کیفیت خواب اثر می گذارد، تحرک باعث خواب زودتر و سحر خیزی سبب شادابی انسان در طول روز می شود.

کاهش تنش های فردی با طبیعت گردی

طبیعت گردی باعث کاهش تنش های فردی می شود و در نتیجه با طبیعت گردی از افسردگی دور می مانید، همچنین طبیعت گردی به افزایش عزت نفس شما کمک می کند و می توانید روابط اجتماعی خود را روز به روز بهتر کنید.

در یک تحقیق جالب اسکن های مغزی نشان می دهد که افرادی که بیشتر در طبیعت هستند، افرادی مهربان که حس همدلی با دیگران دارند، عاشق و… هستند بر عکس افرادی که در شهر ها، خود را زندانی کرده اند و این افراد از خودشان انرژی هایی مانند ترس، اضطراب، استرس و … صادر می کنند.

نقش طبیعت گردی در کاهش افسردگی

دیدن زیبایی های طبیعت و موجودات آن تاثیرات مثبتی بر روح و روان انسان ها دارد، زندگی بدون دغدغه خارج از شهر آرامش روانی را به دنبال دارد که می تواند به عنوان یک داروی معجزه بخش عمل کند و افسردگی را از بین ببرد.

کاهش اضطراب

یکی از نشانه های مضطرب بودن افزایش ضربان قلب است، در نکات قبلی اشاره شد که طبیعت گردی می تواند تناسب ضربان قلب نسبت به بدن را بر قرار سازد، ضربان قلب افرادی که به طبیعت گردی مشغول هستند سالم است.

هورمون کورتیزول، هورمونی است که باعث ایجاد اضطراب می شود، تحقیقات نشان می دهد، افرادی که بیشتر به طبیعت گردی می پردازند، این هورمون در بدن آن ها 20% کمتر از افرادی است که به طبیعت گردی نمی پردازند.

افزایش خلاقیت در طبیعت

افزایش خلاقیت در طبیعت

بسیاری از چیز هایی که در اطراف خود می بینید از طبیعت الهام گرفته شده است، حتی زمانی که هنرمندان حس می کنند خلاقیت های خود به پایان رسیده است، زمانی را در طبیعت می گذارنند تا خشکیت خلاقیت خود را بهبود سازند.

از معروف ترین الهام هایی که از طبیعت گرفته شده و می توان به آن اشاره کرد هلی کوپتر است.

دوری از آلودگی صوتی و هوایی

در زندگی درون شهری با وجود تردد زیاد وسایل نقلیه و دیگر موارد آلودگی صوتی و هوایی در هم آمیخته اند، این موارد بر اعصاب شما تاثیر گذاشته است ولی به دلیل این که بیش از اندازه در این محیط ها زندگی کرده اید در استخوان هایتان رسوخ کرده و به این شرایط عادت کرده اید که بر ناخود آگاه شما تاثیر گذاشته است.

قرار گرفتن در طبیعت شما را از این سر و صدا ها و آلودگی ها دور می کند همچنین قرار گرفتن در طبیعت به خصوص در بین گیاهان و درختان باعث می شود که هوای تازه در مغزتان جریان یابد، در نتیجه این کار خون شما تمیز شده و از بسیاری بیماری ها دور می مانید.

بسیاری از خانواده ها پس از بازنشستگی اعضای خانواده به طبیعت روی می آورند، تاثیرات طبیعت بر سلامت سالمندان نیز وصف نشدنی است.

سخن نهایی

 برای زندگی در طبیعت نیاز نیست به طبیعت نقل مکان یا کوچ کنید، همین که آخر هفته یک برنامه پیاده روی، خصوصا در طبیعت داشته باشید کافی است، زیرا که خیلی ها شرایط زندگی در طبیعت را ندارند، طبیعت گردی که آخر هفته باشد مانند وصل کردن انسان به شارژر است و برای هفته آینده ای که در پیش روی خود دارد آماده می شود.

در یک تحقیق جالب برای دو گروه در تعداد مساوی، برای یک گروه عکس طبیعت و برای گروه دیگر عکس ساختمان و شرکت و… نشان داده شد، در نتیجه این آزمایش سیستم پاراسمپاتیک که موجب آرامش انسان می شود، گروهی که تصویر طبیعت نشان داده شده بود فعال تر از گروهی بود که تصاویر ساختمان و شرکت و… نشان داده شده بود.

شما هم می توانید نظرات خودتان را در مورد تاثیرات طبیعت گردی بر روی روح و روان انسان برای ما در سایت دودف کامنت کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *