جستجوی پیشرفته

چه لباسی برای طبیعت گردی مناسب است؟

چه لباسی برای طبیعت گردی مناسب است؟

چه لباسی برای طبیعت گردی مناسب است؟

یکی از تفریحات رایج انسان ها طبیعت گردی است. طبیعت گردی اصول هایی را دارد، برای این که در طبیعت به مشکل دچار نشویم به تجهیزات کافی نیاز داریم. داشتن لباس مناسب براي طبيعت گردي يكي از اصولات مهم براي راحتي در هنگام مسافرت است. در اين مطلب از دودف مي خواهيم نحوه انتخاب لباس مناسب براي طبيعت گردي را براي شما آموزش دهيم.

لباس مناسب نسبت به مدت زمان مسافرت

هرفردی که به مسافرت می رود باید زمان مسافرت را هم در نظر داشته باشد؛ یعنی سفر این شخص چند روز طول می کشد. این نکته می تواند در بستن کیف مسافرتی ما یا کوله طبیعت گردی به ما کمک کند. اگر می خواهید در طول مسافرت از سفر خود لذت ببرید باید لباس های مناسبی همراه خود داشته باشید اگر کمی از لباس های خود ناراضی باشید؛ هر لحظه از سفرتان برایتان نا خوشایند می گذرد.

لباس مناسب نسبت به مدت زمان مسافرت

انتخاب لباس مناسب در طبیعت گردی

برای این که در طبیعت لباس مناسب بپوشیم ابتدا باید از مقصد خود اطلاع داشته باشیم. سپس در مورد منطقه ای که قصد سفر به آن را داریم تحقیق کنیم. منظور از تحقیق این است که درمورد آب هوای منطقه ای که قصد سفر به آن را داریم اطلاعاتی کسب کنیم.

فصلی که در آن سفر می کنیم نیز یکی از نکات مهمی است که هنگام سفر باید به آن دقت کرد چرا که می دانیم لباس های زمستانی و تابستانی با هم تفاوت دارند،منطقه محل مورد نظر هم می تواند نکته کلیدی باشد؛ آیامنطقه مزبور کوهستانی است؟ شرجی است؟ کویری است؟ دریا دارد؟ و … پس باید با نگاهی باز تر در انتخاب لباس نگاه کرد.

انتخاب لباس مناسب در طبیعت گردی

در طبیعت چه لباس لباس هایی بپوشیم

به هر گونه سفری که داخل طبیعت انجام شود، طبیعت گردی گفته می شود. کوهنوردی، رفتن به ساحل، جنگل گردی و… از انواع طبیعت گردی محسوب می شوند. هر یک از این ها شرایط آب و هوایی خود را دارند پس باید نسبت به هر یک از این موارد لباس مخصوص آن را استفاده کنیم.

به عنوان مثال به کوهنوردی می رویم، ابتدا باید به عنوان عرق گیر یک تی شرت نخی از لایه زیرین بپوشیم و روی آن یک تی شرت آستین دار به تن کنیم تا به با استفاده از لایه های زیرین به عرق گیری کمک کند.

اگر در فصل تابستان به کوهنوردی برویم باز هم به عنوان عرق گیر باید یک تی شرت به تن کنیم با بالا رفتن از کوه به علت سرد بودن هوا باید لایه های اضافی تن کنیم مانند تی شرت های آستین دار، کاپشن و … همچنین در زمستان هم می توانید با پوشیدن لایه های اضافی هنگامی که عرقم می کنیم از سرما خوردگی جلوگیری کنیم. پوشیدن لایه های عرق گیر نرم و نخی باعث می شود هنگام عرق کردن پوستمان آسیب نبیند.

در طبیعت چه لباس لباس هایی بپوشیم

مناسبترین شلوار ها برای طبیعت گردی

شلوار یکی از لباس هایی محسوب می شود که درست انتخاب کردن آن می تواند به راحتی ما بیافزاید. راحتی شلوار در جنس و سایز آن است؛ انتخاب سایز مناسب شلوار می تواند در طبیعت گردی، کار ما را بسیار راحت تر کند. شلوار با جنس پلی استر از جمله شلوار هایی است که نظر اکثر طبیعت گردان را به خود جلب کرده است. پلی استر یک جنس از شلوار است که به راحتی چروک نمی شود، هنگامی كه خیس می شود حتی در هوای مرطوب هم به زودی خشک می شود.

استفاده از شلوار هایی که قابلیت تبدیل شدن به شلوارک یا شلوار ساق کوتاه را دارند نیز از جمله شلوار هایی است که طبیعت گردان به سمتشان می روند که این نوع شلوار های طبیعت گردی به شلوار های قابل تبدیل معروف هستند.

در هنگام سفر به ارتفاعات می توانیم باز هم از چند لایه استفاده کنیم، پیشنهاد می شود در این نوع سفر ها از یک لایه پشمی در زیر شلوارمان و در لایه بالایی هم از جنس پلی استر یا گرم کن استفاده کنیم.

مناسبترین شلوار ها برای طبیعت گردی

مناسب ترین کاپشن ها برای طبیعت گردی

اگر به این فکر هستید که می توانید با پوشیدن یک کاپشن ضخیم تمامی مشکلات سرد بودن را حل می کنید می توانیم بگوییم کاملا در اشتباه هستید. داشتن کاپشن طبیعت گردی می تواند یک نقطه مهم برایمان باشد ولی به تنهایی کافی نیست. همان طور که گفته شد باید یک تی شرت آستین دار اندامی پوشید برای جلو گیری از ورود هوا به بدن سپس می توانیم یک کاپشن مخصوص طبیعت گردی پوشیم.

مناسب ترین کاپشن ها برای طبیعت گردی

مناسبترین کفش ها برای طبیعت گردی

زمانی که کفش های مناسب برای هر پیاده روی نداشته باشیم، پا هایمان احساس راحتی نمی کنند وبزودی خسته می شویم. هنگام انتخاب کفش باید به نکات زیر توجه کنیم:

  • هدفمان از انتخاب کشف یعنی این که کفش را به چه منظوری استفاده خواهیم کرد به عنوان مثال کفشی که برای کوهنوردی استفاده می کنیم متفاوت است از کفشی که برای جنگل نوردی استفاده می کنیم.
  • برند و زیبایی و قیمت را در خرید و انتخاب کفش ملاک در نظر نگیریم زیرا مهم این است که پایمان در کفش چقدر راحت است.

مناسبترین جوراب برای طبیعت گردی

مسلما انتخاب مناسبترین جوراب و کفش برای کمپینگ و طبیعت گردی یکی از مهمترین نکاتی است که می توانیم به آن توجه کنیم. جوراب و کفش دو موردی هستند که به هم ربط دارند و دور از هم نیستند یعنی جورابی که می خواهیم تهییه کنیم بستگی به کفشی دارد که میخواهیم تهیه کنیم. در طبیعت گردی باید به این نکات در مورد جوراب دقت کنیم:

  • حتما دو جفت جوراب اضافی کنارمان باشد که اگر جوربمان کثیف، پاره، خیس و… شد استفاده کنیم.
  • جوراب هایی هستند که به زودی زیر نور خورشید خشک می شوند از آنها استفاده کنید.
  • هنگام پیاده از جوراب های ساق بلند استفاده کنید.
  • از جورابی استفاده کنید که جنس آن پوست شما را اذیت نکند.
  • اگر هم در فصل زمستان یا جا های سرد می روید می توانید از دولایه جوراب استفاده کنید لایه اول به عنوان عرق گیر و نازک و لایه دوم ضخیم برای گرم نگه داشتن پا.
  • مناسبترین جوراب برای طبیعت گردی

در هوای بارانی و برفی از چه لباسی استفاده کنیم

در منطق بارانی مانند شمال کشور و در فصل های پاییز و زمستان که باران و برف زیادی می بارد می توانیم از بارانی یا پانچو (Raincoat) استفاده کنیم. پانچو یک لباس شنل گونه ای است که از خیس شدن لباس هایما و از سرما خوردگی جلو گیری می کند.

بعضی کاپشن هایی وجود دارد که لایه بیرونی آنها مانند بارانی یا همان پانچو است. با خرید این نوع کاپشن ها با یک تیر دو نشان می زنید هم لایه ای برای جلو گیری از سرما دارید هم لایه ای برای جلوگیری از نفوذ آب را دارد.

در هوای بارانی و برفی از چه لباسی استفاده کنیم

محافظت از سینوس ها و سر

امروزه یکی از مهمترین نکاتی که پزشکان به آن توصیه می کنند محافظت از سینوس ها و گوش هایمان است، دو نقطه از بدن که اگر از آنها به خوبی محافظت نکنیم به راحتی دچار سرما خوردگی می شویم. برای جلوگیری می توانیم از کلاه و شال استفاده کنیم. هنگامی که موهای سرمان عرق می کند هم می توانیم به عنوان عرق گیر یک دستمال سر در لایه زیرین به سرمان بسته سپس از کلاهمان استفاده نماییم.

محافظت از سینوس ها و سر

کلام آخر

راحت بودن در طبیعت گردی یکی از مهمترین نکاتی است که باید در نظر گرفت.داشتن لباس های استاندارد  و اصولی این راحتی را به ما می دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *