جستجوی پیشرفته

خودروهای آفرود چه ضررهایی به محیط زیست دارند؟

خودروهای آفرود چه ضررهایی به محیط زیست دارند؟

یکی از دغدغه های این روز های جامعه بشری رد پایی است که ماشین های آفرود بر جای می گذارند. ماشین های آفرود از جمله ماشین های گردشگری و مسابقه ای است که برای تفریحات جنگلی، کویری و… استفاده می شود. با وجود اینکه این ماشین ها به طبیعت آسیب جدی و غیر قابل برگشتی وارد می کند ولی با این حال طرفداران زیادی دارند و علاوه بر اینکه حدود ده درصد مردم آفرود دارند بلکه نود درصد باقی مانده نیز رویای آفرود سواری را در ذهن خود می پرورانند.

رد پای آفرود سواری

آفرود سواری گونه از از اتومیبل سواری است که در کل به آن بیراهه نوردی نیز می گویند چرا که سواری با این خودرو یعنی عبور از روی همه موانع، بالا رفتن از صخره ها و.. است که علاوه بر سرگرمی هیجان زیادی دارد. خودرو های آفرود انواع مختلفی دارد که در بیشتر مواقع از آفرود های شاسی بلند استفاده می شود.

ماشین های آفرود با عبور از بیش زار ها، آبشار ها همچنبن با عبور از روی بوته های و گیاهان موجب نابودی انواع گونه های گیاهی می شوند که این امر موجب می شود گونه های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری در معرض خطر قرار بگیرند. این روز ها افرود بازان با فعالیت های خود آسیب های جدی به طبیعت وارد کرده اند که این موضوع بسیار جدی و قابل تامل است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید آفرود سواری همیشه خطرناک نیست فقط در صورتی این موضوع خطرناک است که آفرود سواران فعالیت های بی قاعده و بی احتیاطی را از خود نشان می دهند که این موضوع باعث شده است جنگل هیرکانی با خطری جدی مواجه شود.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان و کارشناسان با عبور اجسام سنگین زمین کوبیده می شود از آنجایی که ماشین های آفرود در لیست ماشین های سنگین ب وزن تقریبی دو تن دارند این امر سبب می شود جنگل دچار تخریب شود و رشد گیاهان به خطر بیافتد. از انجایی که می دانید برخی از جنگل ها مانند جنگل هیرکانی توسط فعالان محیط زیست ثبت جهانی شده است که این روز ها آفرود سواران با وارد کردن این آسیب جدی با این محیط امکان پاک شدن این جنگل از لیست جنگل های ثبت شده پاک شود.

رد پای آفرود سواری

 

ماشین های آفرود شاسی بلند عوارض جدی تری بر طبیعت جای می گذارند چرا که آفرود های شاسی بلند دو دیفرانسیل دارند که وجود این قطعه آسیب بسیار جدی به محیط وارد می کند. کمپینگ از دیگر تهدیدات آفرود سواران به محیط است چرا که با شب زنده داری، پای کوبی، آتش روشن کردن و… در جنگل حیات وحش را به خطر می اندازند.

از جمله خطراتی که باغ وحش را تهدید کرده است انقراض نسل حیوانات وحشی از جمله یوز را می توان خطای انسانی دانست چرا که حضور ماشین های آفرود نحوه و فرایند جفت گیری یوز را به مخاطره انداختند و امروزه شاهد انقراض نسل یوز ها هستیم. ولی با این حال آفرود سواری همچنان ادامه دارد چرا که این موضوع پیگیری قانونی ندارد.

چگونه خطر آفرود سواری بر محیط زیست را کاهش دهیم؟

حال یک سوال اصولی در این جا به وجود آمده است و آن این است که چگونه خطر ناشی از آفرود سواری را بر محیط زیست کاهش دهیم؟ از دلایلی اینکه آفرود سواری باید محدود شود این است که رد پای خیلی عمیقی بر طبیعت جای می گذارد. از این رو اگر برای آفرود سواران مکان خاصی برا مسابقات و تفریح در نظر گیرند بسیار مفید خواهد بود و از محیط زیست می توان با این روش حفاظت کرد.

از دیگر راه کار های حفاظت از محیط زیست در برابر آفرود سواران فرهنگ سازی آفرود سواری و آموزش افرود سواری بی خطر است که می توانیم با انجام این روش به خسارات های ناشی از آفرود سواری خاتمه دهیم.

چگونه آفرود سواری ایمن داشته باشیم؟

برای داشتن آفرود سواری ایمن بایستی چند نکات را رعایت کنید که در لیست زیر می توان به چند نمونه از آن اشاره کرد:

 1. سعی کنید آهته برانید که این امر نه تنها برای سلامت جان خود و همراهانتان ضروری است بلکه می توانید به طبیعت و محیط زیست آسیب کمتری وارد کنید.
 2. به اصول رانندگی مسلط باشید.
 3. از کمربند ایمنی استفاده کنید.
 4. بر روی جاده تمرکز کنید تا از ایسب زدن به گیاهان و حیوانات خودداری کنید.
 5. توسط آفرود وارد مناطق حصار شده، بکر و دست نخورده نشوید.

چگونه آفرود سواری ایمن داشته باشیم؟

 

مضرات کلی آفرود سواری بر روی اکوسیستم

در مطالب بالا شما را با برخی از خطرات و مضرات ناشی از آفرود سواری بر روی محیط زیست اشنا کردیم که در لیست زیر شما را با همه خطرات ناشی از آفرود سواری آشنا می کنیم:

 • به دلیل سنگین بودن خودرو آفرود میکرو ارگانیسم های خاک که تصلی ترین بخش اکوسیستم هستند از بین می روند.
 • انتقال مواد شیمایی و گازی های مضر ناشی از سوخت های فسیلی به طبیعت.
 • بر جای ماندن رد لاستیک ها بر روی خاک که سبب فرسایش خاک می شود.
 • رد پای و خطرات ناشی از آتش روشن کردن در جنگل ها.
 • با فرسایش خاک اختلال در رشد گیاهان و درختان
 • نابودی پوشش های گیاهی زیر چرخ آفرود ها به دلیل زیاد بودن جرم خودرو
 • از بین رففتن آرامش حیوانات اهلی و وحشی
 • به خطر افتادن حیات وحش که ممکن است ورود آفرود ها سبب ایجاد ترس در حیوانات شود.

به یاد داشته باشید ورود خودرو های سنگین مانند خودروهای افرود عوارض و خطرات جبران ناپذیری بر جای می گذارد پس بهتر است با رانندگی و استفاده اصولی از خودروهای آفرود از خطرات ناشی از آن جلوگیری کنیم.

مضرات کلی آفرود سواری بر روی اکوسیستم

 

کلام اخر

در این مطلب است سایت دودف به برسی خطرات ناشی از آفرود سواری پرداختیم که این خطرات می تواند ناشی از سیستم تعلیق خودرو، کمپینگ، چرخ و تایر خودرو و… باشد.  اگر که به دنبال خرید لوازم کمپینگ هستید می توانید به راحتی و با قیمت مناسب از سایت دودف خریداری کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *