جستجوی پیشرفته

آفرود در باتلاق

آفرود در باتلاق

خوشبختانه، اگر شما تصمیم به رفتن به آفرود داشته باشید نیاز به تجهیزات عجیب و قریب و گران قیمت ندارید. با یک ماشین قابل اعتماد، یک مخزن پر از سوخت به همراه ذخیره آب و غذا و کمی حس مشترک برای پیمودن مسیر در بیابان هم می توان به مسیرهای خاکی ولی نسبتاً هموار رفت. اما اگر مثل من ماجراجو هستید و می خواهید به مکان های بکر سفر کنید در بسیاری از مواقع با یک مسیر سنگلاخی و یا شنی که پر از چالش های مختلف هست روبه رو خواهید شد. برای چنین مسیرهایی حتماً باید یک خودرو SUV چهار چرخ محرک با ارتفاع مناسب و حداقل مجهز به قفل دیفرانسیل داشته باشیم که البته خرید چنین خودرویی گران قیمت نیست و در حال حاضر با پرداخت حدود ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان هم می توان یک SUV کارکرده ولی قابل اعتماد خریداری کرد. اما باوجود داشتن یک SUV مناسب هم امکان گیر افتادن وجود دارد و هیچ کس دوست ندارد در یک باتلاق یا شنزار و یا مسیر سنگلاخی، زمین گیر شود و پیاده به دنبال کمک بگردد. در این مقاله از دودف ما به شما نکاتی آموزش خواهیم داد تا هنگام آفرود در باتلاق به مشکل بر نخورید.

تنظیم باد تایر ها

تنظیم باد تایر ها

درست است که کم بودن باد لاستیک باعث کاهش سرعت و شتاب و همچنین افزایش مصرف سوخت می گردد، اما در خارج از جاده قضیه فرق می کند و باد کمتر بهتر است. به خصوص این که اگر از لاستیک های مخصوص آفرود استفاده می کنید قبل از آفرود باید باد لاستیک را کاهش دهید. این عمل به دو دلیل باعث آسایش بیشتر می شود.

یکی، لاستیک نرم تر شده و دیواره های جانبی تایر به انعطاف پذیری بیشتر کمک می کنند، که هم برای وسیله نقلیه و هم برای سرنشینان بهتر است. دوم، اینکه فشار کمتر اجازه می دهد تا لاستیک چسبندگی بیشتری به زمین داشته باشد، زیرا بیشتر تغییر شکل می دهند و مطابق با ناهمواری ها تغییر شکل بیشتری می دهند.

بااین حال، مهم است که توجه داشته باشید که نباید بیش ازحد باد لاستیک ها را کم کنید. جاش برنز یکی از نویسندگان وب سایت Offroad توصیه می کند که باد لاستیک کمی از نصف بیشتر باشد. او می گوید عموماً حدود ۱۸ PSI بی خطر است. اگر بیش ازحد هوای تایر را کم کنید نتیجه معکوس می گیرید و به علاوه خطر آسیب دیدن رینگ ها هم وجود دارد، که می تواند به یک فاجعه تبدیل گردد. بنابراین همیشه یک پمپ باد قابل اعتماد با خود همراه داشته باشید.

کامل کردن تجهیزات

کامل کردن تجهیزات

یکی از مهم ترین کارهایی که قبل از آفرود باید انجام شود تهیه و یا تست تجهیزات بازیابی هست. چیزهای ساده مانند یک جعبه ابزار، یک ریسمان فولادی یا اصطلاحاً سیم بکسل و جک می توانند کمک زیادی کنند و شمارا از گرفتاری نجات دهند.

همراه داشتن یک تبر و یا اره می تواند ایده خوبی باشد به خصوص زمانی که در مسیرتان از جنگل عبور می کنید.البته، اگر یک آفرود جدی در انتظارتان است و وسیله نقلیه ای که در اختیاردارید تطبیق پذیر هست، حتماً یک وینچ که حداقل تحمل ۵ تن وزن را داشته باشد، تهیه کنید و نصب آن را به یک متخصص بسپارید. درواقع نام وینچ اصطلاح “فرشته نجات” را در ذهن آفرودکارهای حرفه ای تداعی می کند.

شما می توانید با استفاده از آن خود را از هر مهلکه ای نجات دهید. همچنین، همراه داشتن دستگاه رهیاب GPS جز وسایل ضروری هست و علاوه بر آن همراه داشتن واکی تاکی و یا یک رادیو CB کار عاقلانه ای است. در بیابان و جنگل خبری از خدمات اپراتورهای تلفن همراه نیست.

سهل انگاری نکنید

سهل انگاری نکنید

همراه با دانستن اینکه وسیله نقلیه شما چه توانایی هایی دارد، این را هم باید در نظر داشت که در آفرود جای هیچ سهل انگاری و بی گدار به آب زدن نیست. داشتن خودرو آفرود حرفه ای با لاستیک های بزرگ، ارتفاع بالا و تعلیق بزرگ و پوشش زرهی کف خودرو، به این معنا نیست که شکست ناپذیر شده اید.

رانندگی با سرعت کنترل شده اجازه می دهد سیستم تعلیق خودرو کاری را که برایش طراحی شده به درستی انجام دهد، و ضربات و اثرات ناهمواری ها را بهتر جذب کند تا نه به خودرو و نه به ستون فقرات سرنشینان آسیب وارد شود. کنترل وسیله نقلیه در سرعت بالا در خارج از جاده به مراتب سخت تر از روی آسفالت است. تازه کارها باید دقت داشته باشند که در سراشیبی ها به هیچ وجه نباید اجازه داد تا کنترل سرعت از دستتان خارج گردد به طوری که کاهش سرعت همواره باید با پدال گاز کنترل شود.

به تنهایی سفر نکنید

به تنهایی سفر نکنید

یکی دیگر از پیشنهادهای منطقی این است که چنین سفرهایی را به همراه دوستان انجام دهیم. تنها بودن در سفر خارج از جاده هرگز ایده خوبی نیست. در چنین مواقعی اتفاقاتی می افتد که شما به تنهایی قادر به ادامه راه نخواهید بود و گاهی اوقات این اتفاقات خطرناک هستند.

سفر گروهی مزیت های بی شماری دارد. هرگاه یکی از خودروها گرفتار شود دیگر خودروها کمک می کنند و آن را از مهلکه نجات می دهند. در هنگام اتراق هم از گزند حیوانات وحشی در امان خواهید بود. آفرود مشترک به همراه دوستان سرگرم کننده تر است و امکان حمل تجهیزات و مواد غذایی بیشتر برایتان فراهم می گردد. به علاوه اینکه در چنین سفرهایی نیروی انسانی کارایی زیادی دارد.

این مورد که به تنهایی سفر نکنید، تنها شامل آفرود در باتلاق نمی باشد، اگر شما هم مطلب های قبلی دودف را خوانده باشید مانند آفرود در برف و آفرود در آب و… می فهمید که اهمیت این موضوع چقدر است.

سخن نهایی

شما از چه نوعی آفرودی خوشتان می آید؟ آیا تجربه آفرود سواری در باتلاق داشته اید؟ از تجربه هایتان برای ما بگویید.

با رعایت کردن نکات بالا، هیچ مشکلی برای شما هنگام آفرود در برف نخواهد آمد. از سفرتان لذت خواهید برد.

شما هم می توانید نظرات خودتان را در مورد آفرود در باتلاق با ما در میان بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *