جستجوی پیشرفته

انواع وسایل آفرود

انواع وسایل آفرود

شاید شما هم یکی از علاقه مندان به ورزش آفرود باشید و قطعا میدانید که یکی از نیاز های ضروری و مهم این تفریح خودروی مناسب آفرود میباشد. ولی باید بدانید که تنها خودروی آفرود کافی نیست شما برای این ورزش و خودرو شما به وسایل و لوازم خاصی نیاز دارید. بیشترین لوازم برای سپری کردن زمان در طبیعت ضروری می باشد و بدون آنها سفر برای شما سخت یا خطرناک و یا حتی غیر ممکن میکند. شما میتوانید خودرویی با این تجهیزات از ابتدا بخرید و یا اینکه یک خودروی مناسب آفرود خریداری کرده و آن را خودتان تجهیز کنید. ما در این مطلب در دو دف قصد داریم شما را با انواع وسایل مورد نیاز برای آفرود آشنا کنیم. شما هم اگر قصد خرید لوازم آفرود و یا علاقه مند به این موضوع هستید. امروز با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:آیا سانتافه برای آفرود مناسب است؟

لیست تجهیزات ضروری برای ماشین آفرود

برای اینکه لیست وسایل مورد نیاز به افرود را تهیه کنیم اول از همه باید  مکانی که دوست داریم در ان به  به آفرود بپردازیم را انتخاب کنیم.  آفرود انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها نیازمند وسایل خاصی است ما در اینجا سعی کردیم که یک لیست کلی از وسایل اولیه ای که شما در هر سفر آفرود نیازمند هستید را برای شما بیان میکنیم.

وینچ

وینچ

شما هر چقدرم که به خودروی خود اعتماد داشته باشید شاید یک روز در یک مکان در گل و لای یا در یک مکان صعب العبور گیر بیفتید چون پر قدرت ترین ماشین های آفرود نیز امکان دارد روزی در یک جا گیر کنند. در این زمان شما نیازمند کمک دیگران هستید تا بتوانید ماشین را ننجات دهدی و خودتان را رها کنید. در این موقعیت ها شما به وینچ نیازمند خواهید شد. وینچ به سپر جلوی خودرو وصل میشود و شما وصل کردن ان به یک مانع یا حتی ماشین نزدیک می توانید خود را رهایی ببخشید. وینچ ها انواع مختلفی دارند و میتوانند به نسبت ویژگی هایی که دارند قیمت های بالایی داشته باشند. بعضی از این وینچ ها نیرو های خود را از گشتاور موتور ماشین می گیرند و برخی دیگر با برق کار میکنند.

وافل برد

وافل برد

وافل برد یک نوع پل است که در آفرود کاربرد دارد وافل برد ها در بازار انواع مختلفی دارند برای مثال میتوان در متریال های پلاستیکی یا فلزی آنها را یافت نمونه های پلاستیک این کالا دارای قیمت کمتری هستند ولی باید بدانید که شما وافل برد خودتان را براساس وزن و اندازه خودروی خود آنها را انتخاب کنید چون اگر این اتفاق نیفتد این برد هیچ کاربردی نخواهد داشت. وافل برد در هنگامی که خودروی شما در شن و گل و ماسه گیر فتاده است در زیر تایر قرار گرفته و به بیرون آمدن خودرو کمک میکند

مطالب مرتبط:آموزش آفرود سواری

لاستیک مناسب و لاستیک زاپاس

بهترین خودرو های آفرود نیز باید دارای لاستیک های مناسب و مخصوص آفرود باشد. لاستیک های آفرودی دارای ویژگی های خاصی هستند که بتوانند از مناطق صعب العبور گذر کنند و بتوانند در برابر تیزی و فشار های موانع استحکام داشته باشد. این لاستیک ها بر اساس وزن خودرو و فاصله محور های ان باید انتخاب شوند تا بتوانند بهترین کارایی را داشته باشند. شما هنگام خرید لاستیک حتما با فرد متخصص مشورت کنید تا بتوانید بهترین لاستیک را برای ماشین خود انتخاب کنید

لاستیک های آفرود دارای عاج مناسبی هستند و معمولا پهن تر از حالت عادی هستند این امر به این دلیل است که بیشترین اصطکاک را با زمین داشته باشند و بتوانند حداکثر قدرت موتور را به زمین منتقل کنند در ضمن باید توجه داشته باشید که در سفر های آفرود حتما دو لاستیک زاپاس همراه خود داشته باشید زیرا احتمال آن زیاد است که در طول این سفر به یکی از آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

باربند

باربند

شما در طول سفر آفرودی نیازمند حمل وسایل زیادی هستید از وسایل شخصی گرفته تا تجهیزات مورد نیاز افرود به همین دلیل فضای زیادی در داخل خودرو نخواهید داشت به همین دلیل نیازمند باربند هستید. شما نیاز دارید که آب بنزین و لاستیک زاپاس و وسایل دیگر را بر روی آن حمل کنید. معمولا استفاده از یک باربند و زاپاس بند و جای دبه آب برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.

چراغ آفرودی

معمولا در این سفر ها هنگام شب نیز در راه خواهید بود و نیاز دارید که از دید خوبی برخوردار باشید. در فروشگاه های آفرود چراغ ها و پروژکتور های مختلفی برای این امر وجود دارد. شما برای این کار به چند پروژکتور بالای باربند خودرو نیازمند هستید تا در جلو دید داشته باشید به یک یا چند پروژکتور در کنار خودرو نیازمند هستید و بهتر است پشت ماشین نیز یک پرژکتور برای دیده شدن در شب نصب شود. شایان به ذکر است که این چراغ ها نیروی زیادی را لازم دارند و فشار زیادی را به باتری و دینام خودرو وارد میکنند. به همین دلیل باید خودرو از باتری و دینام و سیم کشی مناسبی برخوردار باشد. البته بهتر است علاوه بر انها چند چراغ و لامپ زاپاس با خود داشته باشید تا هنگام خراب شد انها بتوانید تعویض کنید.

اینورتر

در میان تجهیزات آفرود برخی از آنها نیازمند برق شهری هستند و بدون ان کار نمیکنند اینورتر وسیله ای است که برمستقیم باتری خودرو را به برق شهری 220 ولت تبدیل میکند.  و میتواند نیاز تجهیزاتی که به برق شهری نیازمن هستند را برطرف کند. البته این وسیله نیز فشار زیادی به باتری خودرو وارد میکند. و بهتر است فقط در مواقع ضروری از آن استفاده کنید و برای مثال برای شارژ کردن گوشی های همراه از پاور بانک استفاده کنید.

مطالب مرتبط:آفرود در کوهستان

گالن آب و بنزین

شما احتمال دارد در این راه به بنزین و گالن آب نیازمند خواهید داشت اکثر افراد معمولا این گالن ها را به باربند ماشین می بندند. بهتر است بجای استفاده از گالن های فلزی ار گاللن ها پلاستیکی استفاده کنید تا گرمای کمتری را جذب کنند و طوری آنها را ببندید تا تحت فشار باشند تا دچار انفجار یا آتش سوزی نشود

حرف آخر

در این مقاله تلاش شد همه وسایل مهمی که شما برای یک سفر آفرود نیازمند هستید در این مطلب برای شما لیست کنیم.  سپاس از شما  که در این مطلب هم با ما در دودف همراه بودید امیدوارم توانسته باشیم برای شما مفید واقع شویم و رضایت شما مثل همیشه  جلب کنیم. شما هم اگر اطلاعات تکمیلی درباره بهترین ماشین های آفرود بازار ایران دارید که به آن اشاره نشد در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *