جستجوی پیشرفته

آفرود در صحرا و کویر

آفرود در صحرا و کویر

آفرود در صحرا و کویر

یکی از نکاتی که رانندگان باید به هنگام آفرود سواری در صحرا و کویر به آن دقت کنند این است که از خودروی آفرود خود نگهداری کنند، و این موارد را انجام دهند . برای جلوگیری از ورود خاک، گرد و غبار به تجهیزات مهم خودرو آن ها را با نوار چسب بپوشانید. جلوگیری از داخل شدن خاک و شن به داخل باک بنزین و کارتر روغن و داخل خودرو از دیگر اقدامات یک راننده برای مراقبت و نگهداری از اتومبیل در این نوع مناطق و صحرا می باشد. در بازدید و نظافت و تعویض روزانه صافی های هوا و روغن دقت نمایید.

این مطلب از دودف را از دست ندهید.

هیجان زیاد آفرود سواری در صحرا و کویر 

هیجان زیاد آفرود سواری در صحرا و کویر

اتومبیل‌هایی که در ایران به عنوان اتومبیل مناسب برای آفرود کویر و صحرا استفاده می‌شود، عبارت‌اند از پاترول، رونیز، رنجرو، جیپ، پاجرو و … که باز هم انتخاب این که کدام اتومبیل بهتر است را باید بسته به منطقه‌ای که در آن قرار است آفرود سواری کنید، برمی‌گردد. یکی از نکات مهمی که باید برای آفرود به آن توجه کنید این است که برخی قسمت‌های اتومبیل باید تقویت شوند. برای مثال، برخی قطعات کمکی اتومبیل از جمله وینچ، رول بار و … .

تورهای زیادی به طور گسترده در منطقه‌های کویری برگزار می‌شود و یکی از مهم ‌ترین اهداف برگزاری این تورها برای آفرود صحرا و کویر است و برگزاری تور، فضایی صمیمی و دوستانه حاکم می‌کند. بیشتر مکان‌هایی که افراد برای تور آفرود صحرا و کویر انتخاب می‌کنند مناطقی کویری همچون کویر مرنجاب است. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر ناراحتی قلبی دارید یا از انواع دیگر بیماری‌های مرتبط با قلب رنج می ‌برید بهتر است سراغ آفرود صحرا نروید چرا که مسیرهای دشوار و تکان‌های شدید آن می‌تواند به شدت برایتان خطرناک باشد.

عوامل مهمی که باید به هنگام آفرود سواری در صحرا و کویر آن ها را رعایت کرد

همچنین بخوانید: آفرود در جنگل

عوامل مهمی که باید به هنگام آفرود سواری در صحرا و کویر آن ها را رعایت کرد

در این فهرست باید همه کارهایی که لازم است پیش از سفر انجام دهید و همچنین وسایل و تجهیزاتی که نیاز دارید را بنویسید و با جمع‌آوری و انجام امور ضروری، جلوی‌شان تیک بزنید. نکته دیگر این که حتماً برای انجام و جمع‌آوری هر کدام از این موارد، زمانی تعیین کنید و خودتان را ملزم کنید تا پیش از حرکت آن‌ها را به انجام برسانید. درنهایت این فهرست را برای مرور نهایی در اتومبیل و پیش از حرکت، بررسی کنید.

مشورت بگیرید

حتماً برای انتخاب مسیر و زمان مناسب برای حرکت به سمت آفرودسواری، از افرادی که این کار را پیش‌تر انجام داده‌اند مشورت بگیرید یا آن‌ها را با خود هم‌سفر کنید. از دیگر ملزومات شما در حین سفر آفرود کویر، می‌توان به جی‌ پی ‌اس اشاره کرد.

تجهیزات سنگین

تجهیزاتی همچون جعبه آچار و دیگر وسایلی را که ممکن است لازم شود روی باربند بگذارید، به خوبی ثابت کنید. یکی از روش‌های انجام چنین کاری قرار دادن این جعبه‌های آچار در صندوق عقب کنار جعبه‌های مهماتی خالی است. اشیای موجود بر روی باربند را نیز به خوبی با طناب ببندید.

معاینه فنی اتومبیل

حتماً پیش از حرکت تمام نکات مربوط به اتومبیل و سلامت آن را رعایت کرده و یک بار همه آن‌ها را بررسی کرده باشید که در صورت وجود مشکل احتمالی به آن رسیدگی کنید. از جمله مواردی که باید به خوبی بررسی شوند می‌توان به موتور اتومبیل، ترمز و کلاچ، فنرها، کمک فنرها، فرمان، دیفرانسیل‌ها، گیربکس، دینام و استارتر، چراغ‌ها و باتری، بخاری، بوق، تایرهای سالم و همچنین لاستیک یدک اشاره کرد.

انتخاب مسیر امن

انتخاب مسیر امن

اگر می‌خواهید کمترین هزینه را بکنید، بهتر است هنگام انتخاب مسیر به سادگی و امن بودن آن توجه کنید چرا که مسیرهای پیچیده و سخت، باعث می‌شود سخت‌تر به هدفتان برسید و متحمل سختی‌های بیشتری نیز خواهید شد. نکته دیگر این که موقع رانندگی باید به خوبی مراقب خودتان و سلامت سرنشینان دیگر و همچنین اتومبیل زیر پایتان باشید. به همین خاطر کار خطرناک یا ماجراجویانه‌ای نکنید.

تنها زمانی از مسیر جاده خارج شوید که مجبور هستید. نکته دیگر اینکه حتماً پیش از این که از جاده خارج شوید وضعیت زمین خاکی آن را به لحاظ سنگلاخی بودن و میزان رطوبت آن بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است، بررسی کم و شناخت ناکافی از منطقه باعث شود اتومبیلتان در گل گیر کند. هرگز در هنگام رانندگی به دنبال جلو رفتن از اتومبیل‌های دیگر نباشید و همیشه فاصله خود را نسبت به اتومبیل جلویی حفظ کنید. هیچ نیازی به سرعت بالا نیست و مسیر را به‌آرامی و بدون هیچ‌گونه شتاب‌زدگی طی کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد تویوتا پرادو برای آفرود

کلام آخر

در مجموع باید گفت دنیای آفرود وسعت زیادی دارد و مشخصا مطالب این مقاله شامل تمام نکات لازم در مورد آفرود نیست. در واقع ما سعی کردیم تا در این مقاله شما را با اساس و مقدمات آفرود در صحرا و کویر آشنا کنیم. به طور قطع ورود به دنیای آفرود نیاز به تحقیقات، آموزش و کسب تجربه‌ دارد. لذا برای بدست آوردن بخش زیادی از فنون و توانایی‌های لازم برای آفرود، باید شرایط مختلف آن را تجربه کرد.

همچنین نظرات و تجربیات خود را به ما در مورد آفرود سواری هایتان در شرایط مختلف به اشتراک بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *