جستجوی پیشرفته

چگونه آفرود کنیم؟!

چگونه افرود کنیم؟!

چگونه آفرود کنیم؟!

امروزه ماشین ها بیشتر اوقات بر روی جاده ها و خیابان هستند و کمتر کسی به آن به دلی طبیعت میزند به دلیل اینکه این کار میتواند استهلاک ماشین را بالا ببرد و عمر آن ها را کاهش دهد ولی در این میان چندین سالی است که ورزش آفرود میان مردم و به خصوص جوانان طرفداران زیادی پیدا کرد و این افراد علاقه مند هستند که با ماشین ای خود به دل طبیعت سفر کنند و گاهی مدتی و شاید روزهایی را با ماشین خود در قلب طبیعت بگذرانند ولی قطعا در این رشته نیمتوان از ماشین های عادی روزمره استفاده کرد و علاوه بر این ماشین ها نیازمندی وسایل خاصی هستند و قطعا با سفر های معمول دیگر فرق دارند و می شود با آمادگی های همیشگی نمیتوان وارد این سفر ها شد.

امروز در دودف قصد داریم به این سفر های آفرود بپردازیم و به شما بگوییم که عموما این سفر ها چگونه صورت میگیرد و شما چگونه میتوانید این سفر ها را شروع کنید. اگر شما هم به سفر های آفرودی علاقه مند هستید و یا به  تازگی قصد دارید که وارد این رشته شوید. امروز با ما در دودف همراه باشید.

درباره آفرود

درباره آفرود

افرود ها انواع مختلفی دارند و شما میتوانید با انواع گوناگونی به این سفر ها بپردازید میتوانید در مسیر های شنی به این سفر بپردازید و یا اینکه به مسیر های سنگلاخی بروید و یا اینکه در رودخانه و گل و لای به آفرود بپردازید.

مطالب مرتبط: انواع اجاق گاز های سفری

مبانی آفرود

در ابتدا باید به نکات اصلی که باید درباره آفرود وجود دارد بپردازید و آن هارا شرح دهیم تا شما با مفاهیم اصلی آن آشنا شوید.

چهار چرخ: در این ماشین ها برعکس ماشین های معمول دیگر نیروی موتور معمولا به چهار چرخ ماشین وارد میشود و ه چهار رچرخ ان متحرک هستند و با استفاده از این سازگار میتوانند توان  بیشتری برای پشت سر گذاشتن موانع داشته باشند. این ماشین ها علاوه بر قابلیت چهار چرخ یک قابلیت هم برای نسبت دنده وجود دارد که باعث میشود که نسبت دنده در حالت های چهار چرخ به حالت دوچرخ تغییر نکند.

چهار چرخ پایین:  دراین حالت چهار چرخ ضریب دنده های پایین استفاده می شود به این روش شتاب ماشین افزایش می یابد و گشتاور آن نیز زیاد میشود این روش برای بیرون آمدن گل و لای و . چاله ها بسیار مناسب میباشد.

مبانی آفرود

قفل دیفرانسیل: در ماشین های آفرود معمولا برای عبور از ناهمواری ها هر یک از چرخ ها با سرعت های متفاوتی می چرخد ولی با استفاده از قفل ها دیفرانسیل میتوانید تمام سرعت این چرخ ها را یکسان کنید. این برای این است که ماشین بتواند به راحتی از گل و لای و شن و ماسه باتلاق عبور کند.

زاویه ی نزدیکی: به زاویه ای گفته میشود که ماشین بتواند بدون این که بخشی از بدنه اش به زمین برخورد کند و یا از زمین جدا شود از یک سربالایی بالا و یا پایین برود.

پایه ی چرخ: به فاصله مرکز چرخ جلویی تا چرخ عقبی گفته میشود.

مطالب مرتبط: انواع یخچال های خودرویی

ابزار مورد نیاز

 • چرخ و تایر یدک و تمام لوازم مورد نیاز برای تعویض تایرها
 • کمپرسور هوای قابل حمل
 • طناب برای یدک کشیدن ماشین
 • تلفن همراه
 • کمک های ناوگانی برای پیدا کردن مسیر
 • یک باک بنزین پر
 • جعبه کمک های اولیه

ابزار مورد نیاز

موارد بیشتری که میتوانید با خود همراه داشته باشید

 • وینچ (بُکسل برقی)
 • بیل
 • کپسول آتش نشانی
 • تانکر آب یدک (برای رادیاتور) و سوخت
 • جک ماشین
 • دو بیسیم برای برقراری ارتباط بین شما و دوستانتان

انواع آفرود

در ادامه بیاید باهم به بررسی انواع آفرود برداریم و ببینیم هر کدام از آنها چع ویژگی هایی دارند و چه وسایل نیاز دارند

بر روی زمین

سفر در جاده ها های خاکی آفرود جزو راحت ترین راه های افرود به شمار می روند. و برای افراد مبتدی بسیار مناسب هستند و از این طریق می توانند اول در این جاده ها به کسب تجربه بپردازند و بعد از آن به دیگر انواع آفرود ها بپردازند.

وسایلی که می توانید برای این آفرود استفاده کنید: ماشینی حالت چهار چرخ قرار داشته باشد

بر روی تپه

رانندگی بر روی تپه های شنی نیازمند تجربه زیادی هستند راننده ای که قصد ورود به تپه های شنی دارد باید باد لاستیک های خود ا کم کنند تا سطح بیشتری با کف زمین ارتباط داشته باشد ولی باید توجه کنیم که بعد از ورود به جاده های عادی سریعا باد لاستیک را تنظیم کنید. سرعت و شتاب اهمیت زیادی در حرکت بر روی راه های شنی دارد. وسایلی که برای آفرود روشن نیازدارید: یک ماشین چهار چرخ متحرک (۴WD)، کمپرسور باد و گیج تایر.

مطالب مرتبط: انواع اجاق گاز های سفری

 حرف آخر

در این مطلب از دودف سعی کردی که به مطالب کلی که باید در مورد سفر های آفرودی و ماشین های افرودی بدانید بپردازدیم و سعی کنیم که کسانی که با افرود آشنایی چندانی ندارند ولی دوست دارند که وارد این رشته شوند بتوانند با خواندن این مطلب یک اطلاعات کلی و اولیه خوبی از آفرود به دست آورند و بتوانند بعد از آن به سمت این رشته بیشتر حرکت کنند و اطلاعات بهتری را پیدا کنند.

البته باید توجه داشته باشیم که رشته افرود خیلی بزرگتر و گسترده از این مطالب است و فرد علاقه مند باید به سمت علاقه خود رفته و بیشتر درباره آن بخواند و یاد بگیرد در سایت دودف در قسمت وبلاگ شما میتوانید مطالب زیادی را در باره سفر های افرودی و لوازم طبیعتگردی و ماشین های آفرود بیابید و از آنها استفاده کنی. قسمت وبلاگ سایت دودف می تواند منبع خوبی برای علاقه مندان به افرود باشد. شما میتوانید با مراجعه به سایت دودف انواع محصولات را در بهترین برند ها را در دسته هایی مثل: لوازم کمپینگ و لوازم آفرود را با بهترین قیمت خریداری نمایید. ما در دودف قصد داریم که بهترین هارا برای شما گرد هم آوریم. امید است بتوانیم رضایت شما را جلب کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *