جستجوی پیشرفته

چگونه از وینچ در آفرود استفاده کنیم

چگونه از وینچ در آفرود استفاده کنیم

چگونه از وینچ در آفرود استفاده کنیم

همیشه از اول ماشین بازان به دسته های متفاوتی تقسیم می شدند، عده ای عشق به زیبایی ماشین خود داشتند، عده ای عشق به تقویت موتور، عده ای عشق به ماشین های بزرگ مانند اوتوبوس و کامیون و… در این میان عده ای هم هستند که به ماشین های کوهستانی یا به اصطلاح آفرود داشتند که به حتما به نحوی تجربه رانندگی این مدل از ماشین ها را داشته اند. یکی از مهم ترین ابزار ها در ماشین های آفرود وینچ در آفرود است.

آفرودینگ یکی از رشته های جذاب ماشین سواری است. یکی از لازمه های آفرود سواری داشتن ماشین آفرود است ولی تنها داشتن ماشین آفرود و تجهیزات کافی نمی باشد.

آفرود سواری هم مانند دیگر رشته های ورزشی نیاز به آموزش دارد و بدون آموزش دیدن خطرناک خواهد بود. در این مطلب از دودف می خواهیم به چند تکتیک مهم از آفرودینگ و نکات مهم ایمنی این ورزش خاص بپردازیم.

برای اینکه تجربه‌ای ایمن و پرهیجان بسازید این مطلب را از دست ندهید.

آفرود چیست

آفرود چیست

آفرود (Off-roading) یک رشته ورزشی است که در آن با موتور، ماشین، دوچرخه و… از مسیر های صعب العبور مانند مسیر های گلی، تپه های شنی یا ماسه ای، باتلاق، ساحل، جنگلی و… عبور می کنند.

برای رانندگی در آفرود نیاز است در قدم اول یک خودروی مناسب انتخاب و تهیه کرد، رانندگی در مناطق ناهموار و عبور از مناطق شنی و گل و لای کار هر ماشین شاسی بلندی نیست و باید برای هر منطقه ماشین مخصوص آن منطقه را تهیه کرد.

خودرو های شاسی بلندی که سیستم فنربندی و موتوری تقویت شده دارند و مناسب عبور از مسیرهای سخت هستند. علاوه بر ارتفاع زیاد و موتور قوی، ماشین‌های آفرود نیاز به تایرهای مخصوص و وینچ دارند که در گل ‌و لای گیر نکنند.

ویژگی ماشین های آفرود

بعد از مطمئن شدن از سلامت فنی خودرو و تهیه یک برنامه‌‌ ریزی مناسب برای شروع سفر، لازم است که تجهیزات لازم و ضروری برای آفرود سواری را هم آماده کنید و همراه خود داشته باشید از این تجهیزات می توان به به همراه داشتن سوخت اضافه، بردن جعبه کمکهای اولیه، تجهیزات پنچر گیری، وینچ، پمپ باد، جک، تسمه، تجهیزات روشنایی و…

وینچ Winch

وینچ Winch

وینچ یکی از تجهیزات ماشین‌های آفرودی است که بر روی شاسی و سپر جلو ماشین‌ های آفرودی نصب می ‌شود و دارای موتور و گیریبکس می ‌باشد که بوسیله سیم بکسل توانایی این را دارد که خود و خودرو دیگر را از شرایط زمین‌گیر شدن در گل، برف، رمل، باتلاق و … نجات دهد.

راه کار های متفاوتی برای استفاده از وینچ وجود دارد، یکی از طریقه های استفاده از وینچ این است که توسط سیم بکسل، وینچ خود را به یک خودروی دیگر وصل کنیم و به کمک هم از گیر کردن یک خودرو در هر نقطه نجات یابیم.

راه دیگر استفاده از وینچ ها این است که  سیم وینچ را به یک درختی وصل کنیم و توسط موتور آن وینچ که رفته رفته بسته می شود نیروی آن ماشین را از گل و لای در می آورد.

وینچ‌ های مختلفی در بازار وجود دارد که باید متناسب با خودرو و نیاز انتخاب کنید که در تناژ های متفاوتی موجود است.

نکات ایمنی در استفاده از وینچ

همیشه هنگام استفاده کردن از وینچ حتما از دستکش مخصوص وینچ استفاده کنید، چون جنس سیم بکسل از فلز است و احتمال دارد دستان شما را ببرد.

به یاد داشته باشید که هنگام وصل کردن سیم بکسل وینچ به هر چیزی آن درخت، ماشین و … ضعیف نباشد چرا که اگر از جایش کنده شود خیلی خطرناک خواهد بود

هنگام خارج شدن ماشین از گودال مطمئن باشید که در اطراف ماشین کسی وجود ندارد چرا که باعث آسیب می شود.

ماشین را به آرامی از گودال خارج کنید و عجله نکنید چراکه خودرو باید با سرعت یکنواخت از گودال بیرون بیاید. برای شروع دکمه وینچ را فشار دهید و همزمان با حرکت ماشین برای راحتی کار گاز دهید و خارج شوید.

کلام آخر

هنگام استفاده از وینچ آفرود نکات گفته شده را حتما رعایت کنید تا آسیب برای شما و عزیزانتان بوجود نیاید. اگر وینچ خودروتان سالم نبود حتما قبل از رفتن به طبیعت گردی آنرا تعمیر کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را برای ما در سایت دودف کامنت کنید.

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *