جستجوی پیشرفته

همه چیز در مورد کیا سورنتو برای آفرود و بیراهه نوردی

همه چیز در مورد کیا سورنتو برای آفرود و بیراهه نوردی

کیا سورنتو یک خودرو در کلاس شاسی بلند ها متوسط با امکانات رفاهی بسیار خوبی است که در سال 2002 طراحی  و تولید شد این خودرو در 4 نسل به بازار عرضه شده است که در  هر سری کیا پیشرفت های خوبی در تولید این خودرو کرده است. نسل اول این خودرو از سال 2002 تا سال 2009 به بازار عرضه شد نسل دوم این خودرو که از سال 2009 تا سال 2014 وارد بازار شد که این نسل در بازار ایران نیز حضور داشت و نسل سوم این خودرو که از سال 2014 تا 2021 وارد بازار شد و نسل آخر یعنی نسل چهارم این خودرو از سال 2021 شروع با عرضه به بازار شد و تاکنون ادامه دارد البته ایرانی ها از رانندگی با نسل چهارم این خودرو به دلیل سیاست های دولت محروم هستند.

مشخصات فنی کیا سورنتو

کیا برای این خودرو یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه با حجم موتور 2.3 لیتر در نظر گرفته است که یک خودروی خوب برای مسافرت و داخل شهر محسوب می شود حداکثر قدرت این خودرو 188 اسب بخار است و  حداکثر گشتاور این خودرو 241 نیوتون متر است که این نیرو توسط یه گیربکس 6 سرعته خودکار  تایر های جلو منتقل می شود.

وزن این خودرو 1600 کیلو گرم است  با این حال شتاب این خودرو 10.5 ثانیه است و حداکثر سرعت این خودرو 189 کیلومتر بر ساعت است.

مصرف سوخت کیا سورنتو

این خودرو در داخل شهر  11.2 لیتر بنزین در هر صد کیلومتر مصرف می کند  اما مصرف سوخت این خودرو در جاده های خارج از شهر به 9 لیتر در هر صد کیلومتر کاهش می یابد و به صورت ترکیبی مصرف سوخت این خودرو در هر 100 کیلومتر 10 لیتر است. حجم باک این غول کره ای 71 لیتر است و دارای استاندارد های آلایندگی یورو 6 است.

سیستم امنیتی کیا سورنتو

کیا سورنتو دارای سیستم مدیریت پایداری و کنترل ایستایی در سربالایی است همپنین دارای سیستم ترمز ABS-EBD-HAC  است همچنین این خودرو دارای 6 کیسه هوا است که شامل دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو دو کیسه هوای پرده ای برای ستون های خودرو و دو  کیسه هوای جانبی می شود.

امکانات رفاهی کیا سورنتو

این خودرو  دارای یک صفحه نمایشگر 8 اینجی با سیستم صوتی بسیار خوب است همچنین دارای رینگ های آلومینیومی 16 اینج است. از سایر امکانات این خودرو می توان به سیستم کمکی پارک هوشمند، ترمز پارک، LED فرمان، چراغ های الکترونیکی، کروز کنترل، سیستم ورود بدون کلید، سقف پانوروم، گرمکن برای سرنشینان عقب و جلو، سیستم تهویه مطبوع دوگانه، سنسور باران، گرمکن فرمان، صندلی راننده با تنظیم در 10 جهت و صندلی سرنشینان جلو در 8 جهت اشاره کرد.

کیا سورنتو در آفرود

این خودرو دارای کمک فنر های نرم و بسیار راحت است که نیروی وارد شده از طرف موانع را به سرنشینان انتقال می دهد همچنین سیستم تعلیق این خودرو دارای قابلیت ثابت نگه داشتن ارتفاع هنگام حمل بار را دارد و در طراحی بدنه ی این خودرو از 53 درصد فولاد استفاده شده است.  به صورت کلی کیا سورنتو یک کراس اوور شهری است که مناسب برای آفرود نیست.

نتیجه گیری

این خودرو به صورت کلی دارای امکانات رفاهی بسیاری است اما از نقاط منفی این خودرو می توان به ضعف در آفرود این خودرو اشاره کرد. ولی بسیار مناسب مسافرت های درون شهری و بیرون شهری است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *